انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: سنسور اثر هال 3503  (دفعات بازدید: 167 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین vmonfared

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 3
    • ديدن مشخصات
سنسور اثر هال 3503
« : 25 فروردین, 1397, 10:22:01 »
Vahid Monfared:
با سلام، یه سوال داشتم در مورد سنسور اثر هال 3503، من تعدادی زیادی از این سنسور رو خریدم همه از یه مارک هم از مدل اصلی و هم متفرقه ولی خروجی هاشون با هم متفاوته با دستور آنالوگ رید بدون وجود هر نوع میدان مغناطیسی، رو آردوینو هر کدوم یه عددی رو نشون میده که بعضاً با هم خیلی متفاوته، در دستگاهی که درست کردم تعداد زیادی از این سنسور استفاده میشه که مجبور میشم برای تنظیم حساسیت برای هر سنسور عدد خاصی رو اختصاص بدم که کار مشکلییه و برای هر دستگاه باید کد خاصی بنویسم، سوال من اینه که آیا تمام این سنسور های مغناطیس همینطور هستند یا این شماره اینطوریه؟

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1363
    • ديدن مشخصات
پاسخ : سنسور اثر هال 3503
« پاسخ #1 : 27 فروردین, 1397, 10:08:56 »
هر سنسوری نیاز به کالیبراسیون دارد، البته اینکه تفاوت در هر کدام از یک مارک خیلی زیاد باشد طبیعی نیست ، میتوانید شماتیک و برنامه خودتون رو قرار بدید ؟

آفلاین vmonfared

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : 28 فروردین, 1397, 11:49:00 »
با سلام و تشکر از پاسخ شما هدف من ساخت یک صفحه حساس به مغناطیس است من تعداد ۶۰ عدد از این سنسور را کنار هم قرار داده ام و با توجه به محدودیت پین های آردوینو خروجی هر ۱۰ عدد از این سنسور را بهم متصل و به یکی از پین های آردوینو متصل کردم و با دستور آنالوگ رید آنرا میخونم, حالا مشکل اینجاست که با توجه به اینکه خروجی سنسورها با هم متفاوته مجبورم تک تک خروجی سنسورها رو چک کنم و آنهایی که خروجی نزدیک به هم دارند را در یک گروه ۱۰ تایی بهم متصل و عدد مخصوص آنها را در کدنویسی برای پین خاصی که به آن متصل شدند اختصاص بدم که جمعا ۶ پین آردوینو رو بهش اختصاص دادم، با توجه به اینکه من میخام تعداد زیادی از این وسیله درست کنم این کار بسیار وقت گیر و مجبورم برای هر صفحه حساس به مغناطیس کد مخصوص بدم که این در خدمات بعدی هم منو دچار مشکل میکنه، من از هر دو مدل سنسور ۳۵۰۳ ربویکیو هم اصلی و هم متفرقه خرید کردم حتی از فروشگاه های دیگه هم خریدم ولی همه همین مشکلو دارن، با توجه به اینکه من تعداد زیادی از این سنسور احتیاج دارم آیا شماره دیگه ای رو پیشنهاد میکنید یا راه کار دیگه ای؟ متشکرم

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1363
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : 29 فروردین, 1397, 09:28:40 »
من که متوجه نشدم چطور 10 عدد سنسور را با هم با یک پایه آردوئنو متصل کردید ، اگر شماتیک قرار دهید بهتر هست، اما اگر هر 10 پایه خروجی سنسور ها را مستقیما به هم متصل کردید و مستقیم به پایه آردئنو ، این کار درست نیست، با توجه به اینکه ممکن هست سنسور های شما در مکان های مختلف باشند و شدت میدان مغناطیسی در نقاطی که سنسور ها هستند متفاوت باشد طبیعی هست که هر یک خروجی آنالوگ متفاوت دارند و این مقادیر روی یک دیگر اثر خواهند گذاشت و مقدار درست خوانده نخواهد شد، باید از opamp برای تفکیک خروجی ها استفاده کنید، اگر درست متوجه نشدم لطفا بیشتر توضیح دهید.

آفلاین vmonfared

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : 29 فروردین, 1397, 11:11:39 »
با تشکر از پاسخ شما، کاملا درست متوجه شدید من خروجی 10 سنسور را بهم متصل کرده و مستقیما به یک پایه آردوینو متصل کردم ولی قبل از اتصال، تک تک، خروجی سنسورها را بدون وجود میدان مغناطیسی چک کردم و آنهایی که خروجی یکسان دارند را بهم متصل کردم و در حال حاضر جواب گرفتم و پروژه هم اکنون در حال کار کردن است هدف پروژه بودن یا نبودن مغناطیس در نزدیک سنسور است و شدت یا ضعف یا مقدار آن اصلا مهم نیست، پس مقداری که در پایه خروجی سنسور در حالت بدون مغناطیس خوانده می شود بسیار مهم است. حالا مشکل دسته بندی سنسورهاست از 300 عدد سنسوری که تا الان خریدم فقط توانسته ام 100 عدد آنها را ده تا ده تا با خروجی یکسان پیدا کنم بقیه 200 عدد بلااستفاده مانده اند زیرا مثلا از سنسوری که خروجی 2.7 ولت میدهد 5 عدد و از اونی که خروجی 2.8 ولت میدهد 7 عدد و .... مانده است. ضمنا مدار بدون opamp جواب میدهد و کلا قراردادن 60 عدد opamp بخاطر محدودیت جا و هزینه مقدور نیست. یاد آور میشوم خروجی سنسورها را بدون وجود هر گونه مغناطیسی و در شرایط یکسان چک کرده ام، خروجی آنها تا نزدیک به نیم ولت با هم فرق میکند. با analogRead اعداد از 470 تا 550 را نشان میدهد که بسیار متفاوت است، من به سنسوری احتیاج دارم که خروجی آن در کل خریدم تقریبا یکسان باشد. آیا چنین سنسوری وجود دارد یا تمام این مدل سنسورها همینطور هستند؟
« آخرين ويرايش: 29 فروردین, 1397, 02:57:57 توسط vmonfared »

آفلاین kaveh989

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : 19 اردیبهشت, 1397, 11:59:05 »
مطلب بسیار مفید بود
ممنون