انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: ARM 11  (دفعات بازدید: 2172 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین محمد پورخلیلی

• یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 893
    • ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
پاسخ : ARM 11
« پاسخ #15 : 20 دی, 1394, 10:44:38 »
به صفحه اول دیتاشیت مثلا میکرو STM32F103RET6 نگاه کنین، منبع کلاک 8 مگ هست با PLLMUL X9 کلاک رو به 72 مگ میرسونه برای تغذیه SYSCLK اما چطور میتونه 90 میلیون دستور رو در ثانیه پردازش کنه ؟؟؟؟
« آخرين ويرايش: 20 دی, 1394, 11:38:49 توسط محمد پورخلیلی »
چطور بپرسیم ؟    http://forum.roboeq.ir/index.php?topic=1902

آفلاین BlueSky

• بابا حرفه ای
  • ارسال: 260
  • amir2012 سابق
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #16 : 21 دی, 1394, 07:59:30 »
به صفحه اول دیتاشیت مثلا میکرو STM32F103RET6 نگاه کنین، منبع کلاک 8 مگ هست با PLLMUL X9 کلاک رو به 72 مگ میرسونه برای تغذیه SYSCLK اما چطور میتونه 90 میلیون دستور رو در ثانیه پردازش کنه ؟؟؟؟

نمیدونم. من کلا با ARM آشنایی ندارم. ولی میتونم با یه برهان ساده درستی اون جمله پست قبلیم رو ثابت کنم.
درخت هرچه پربار تر، سر به زیر تر

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1344
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #17 : 21 دی, 1394, 08:49:55 »
نقل‌قول
نمیدونم. من کلا با ARM آشنایی ندارم. ولی میتونم با یه برهان ساده درستی اون جمله پست قبلیم رو ثابت کنم.

در پردازنده  ها یک مشخصه به نام Clock Per Instruction یا CPI هست که در پردازنده های کلاسیک بدون Pipe lining این مشخصه معمولا 5 است. یعنی برای اجرای هر دستور 5 پالس کلاک نیاز است. در پردازنده های تک هسته ای با قابلیت Pipe Lining این عدد به راحتی به CPI=1 می رسد که امروزه این پردازنده ها به وفور یافت می شوند. بنابراین جمله پست قبی شما(همواره تعداد کلاک مورد نیاز از تعداد دستورات اجرا شده بیشتر است) صحیح نیست.
در معماری پردازنده های جدید، که چندین واحد پردازش وجود دارد، CPI<1 قابل دست یابی می شود. مثلا با داشتن قابلیت Pipe Lining با داشتن دو واحد پردازنده، امکان دستیابی به CPI=0.5 وجود دارد. در صورت عدم وجود قابلیت Pipe lining هم با افزایش هسته های پردازشی، امکان دستیابی به CPI<1 وجود دارد.

برای پردازنده ها، CPI یا تعداد دستور در ثانیه که با واحد MIPS بیان می شود، یک مقدار موثر یا میانگین است. برای تعیین این پارامترها، Bench Mark هایی تعیین شده که توسط CPU اجرا و سپس یک عدد میانگین بر اساس نتایج حاصل بیان می شود.

دقت کنید که معماری پردازنده ها بسیار پیشرفت کرده است و با قابلیت هایی نظیر DMA و ... نیز امکان اجرای تعداد زیادی دستور در یک کلاک فراهم خواهد شد.