انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: میکرو arm stm32f103ret  (دفعات بازدید: 1782 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

تازه وارد

• مهمان
میکرو arm stm32f103ret
« : 05 بهمن, 1394, 01:02:44 »
سلام

میخواستم با این میکرو کار کنم اگر منبع یا کتابی برای آموزش در این مورد میشناسید لطفا ذکر کنید

با تشکر.

آفلاین محمد پورخلیلی

• یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 893
    • ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
پاسخ : میکرو arm stm32f103ret
« پاسخ #1 : 05 بهمن, 1394, 02:45:26 »
سلام اگه قبل از یادگیری این میکرو با سری AVR و زبان ++C کار کرده باشی راه اندازی و استفاده از قابلیت های این میکرو کار اسونیه. برای شروع یه برد خرید کن و مثالها رو روش تست کن.
چطور بپرسیم ؟    http://forum.roboeq.ir/index.php?topic=1902

آفلاین هوگو

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : 30 دی, 1395, 12:48:45 »
این شاید یه عقیده شخصی باشه، (میکروهای شرکت ST یا حتی قطعاتشون بیشتر به درد کارهای آزمایشگاهی و تست می خوره و در کارهای واقعی که نیاز به استقامت و عدم خرابی باشه، متاسفانه خیلی ضعیف هستند. یعنی زود خراب میشن)

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
« پاسخ #3 : 30 دی, 1395, 01:10:45 »
نه اتفاقا در اکثر تجهیزات صنعتی مثل ECU خودروها و تجهیزات پزشکی ازشون استفاده میشه. برای کارها صنعتی طراحی مدار حرف اول رو میزنه بعد از اون میکرو

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • ارسال: 1344
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : 30 دی, 1395, 08:24:51 »
این شاید یه عقیده شخصی باشه، (میکروهای شرکت ST یا حتی قطعاتشون بیشتر به درد کارهای آزمایشگاهی و تست می خوره و در کارهای واقعی که نیاز به استقامت و عدم خرابی باشه، متاسفانه خیلی ضعیف هستند. یعنی زود خراب میشن)

دوست عزیز صحبت کلی در مورد کارایی کلیه قطعات یک کمپانی معتبر نیاز به تحقیقات و بررسی های دقیق با چارچوب علمی دارد. زمانی که قطعه اصلی از این کمپانی دریافت کنید و در شرایط مختلف و تعداد کافی آزمایش شوند می توان در مورد کارایی قطعات نظر داد.

آفلاین 9215859

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 2
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : 25 بهمن, 1395, 04:09:28 »
سلام دوستان
من تازگی  هدر بردstm32f103ret6 رو از شرکت eca تهیه کردم  البته توی عکس توی سایت 2 تا دیپ سوییچ داره  اما برد من 2 تا داره !
اما مشکل اصلی من در پروگرام کردن این میکرو کنترلر هست. من با نرم افزارkeil کار میکنم و در مراحل اول ایجاد پروژه وقتی که میخوام  نوع میکرو کنترلر رو انتخاب کنم، میکرو کنترلرهای stm32f103re  و همچنینstm32f103t6 وجود دارند اما میکرو کنترلر من(stm32f103ret6 ) توی گزینه ها نیستش.

سوال بعدی اینکه ایا این نوع میکرو کنترلر رو میشه با استفاده از حالت بولت لودر برنامه ریزی نمود؟  اگر میشه توضیح بدین :
البته توی برگه همراه هدر برد توضیح داده که :
       1- ابتدا هر3 دیپ سوییچ پایین باشد( حالت خاموش ) که همانطور که من گفتم  هدر برد من 2 عدد دیپ سوییچ 1-usb و 2-boto
      2-در تنظیمات  j-flash  arm حالت برنامه ریزی را بر روی swd بگذارید.( ایا باید با پورت usb به سیستم وصل شوم ویا با پروگرامر jlink)؟؟؟؟
     3- میکروی خود را پروگرام کنید(اخه چطووووری؟؟؟؟؟) اگه ممکن است توضیح بدین؟ اگر ممکن است یک کد برنامه چشمک زن بهم معرفی کنین تا میکرو را تست کنم.
     4-بعد از پروگرام کردن، برای اجرای برنامه دیپ سوییچ 2 را on  کرده  تا برنامه از روی فلش میکرو اجرا شود.

سوال بعدی:
من پروگرامر jlink رو از شرکت eca تهیه کردم اگر با پروگرامر jlink هر میکرو کنترلر را پروگرام کنم ایا برنامه بوت لودر ان پاک میشود؟ ایا باید ادرس شروع برنامه نویسی را تغییر دهم؟ مثلا مانند میکرو کنتر لر lpc1768 که باید از 0x00002000 می کردیم به نوشتن؟
ببخشید سوالاتم زیاد شد من تازه با ارم شروع به کار کردم.
باتشکر- بهنام

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
« پاسخ #6 : 25 بهمن, 1395, 02:27:24 »
با USB نمیشه این برد رو به راحتی پروگرام کرد، راهکارش استفاده از DFU که خیلی زمان بره
برا پروگرام با USART پستشو اینجا گذاشتم:
http://forum.roboeq.ir/index.php?topic=786.msg9681#msg9681

وقتی میخای با JLINK پروگرام کنی میتونی از دو حالت SWD و JTAG استفاده کنی. پایه BOOT0 هم باید زمین باش.

تا اینجا جواب سوالا 1234 بود، سوال 5 هم که فقط برا وقتیه که 1768 رو با USB میخای پروگرام کنی که دیگه با JLINK نیازی به دستکاری ادرسها نیست، فقط با JLINK پروگرام کن.

برنامه چشمک زن پین A2 هم زیر گذاشتم.

آفلاین aminol

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 4
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : 05 تیر, 1396, 10:10:31 »
سلام

میخواستم با این میکرو کار کنم اگر منبع یا کتابی برای آموزش در این مورد میشناسید لطفا ذکر کنید

با تشکر.
سلام من یک منبع می شناسم . خیلی کار کردن باهاش راحته. کتاب طراحی با میکرو های stm32 هست  تالیف مهندس نجفی. خیلی روان و راحته. فقط با کیل نیست با iar توش کار می کنه که البته بر خلاف عقیده ی بعضی خیلی کار باهاش راحته. به خاطر این که در کنار iar از یه چیزی مثل کد ویزارد استفاده می کنه که ساخت خود شرکت st  هست به اسم cube mx که پایه ها رو به صورت گرافیکی تنظیم می کنه. البته cube mx   با کیل هم کار می کنه اما توی این کتاب با iar جلو میره.

آفلاین aminol

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 4
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #8 : 05 تیر, 1396, 10:16:30 »
با USB نمیشه این برد رو به راحتی پروگرام کرد، راهکارش استفاده از DFU که خیلی زمان بره
برا پروگرام با USART پستشو اینجا گذاشتم:
http://forum.roboeq.ir/index.php?topic=786.msg9681#msg9681

وقتی میخای با JLINK پروگرام کنی میتونی از دو حالت SWD و JTAG استفاده کنی. پایه BOOT0 هم باید زمین باش.

تا اینجا جواب سوالا 1234 بود، سوال 5 هم که فقط برا وقتیه که 1768 رو با USB میخای پروگرام کنی که دیگه با JLINK نیازی به دستکاری ادرسها نیست، فقط با JLINK پروگرام کن.

برنامه چشمک زن پین A2 هم زیر گذاشتم.
سلام
من یه سوال داشتم
من می خوام یه دیباگر st link  بخرم. اما اونی که تو فروشگاهه قیمتش 30 هزار تومنه ولی توی یه فروشگاه دیگه دقیقا همینو 50 هزار تومن میدن.
این علتش چیه؟
برا انه که این محصول کپی هست یا اون فروشگا دیگه گرون می فروشه؟
یه سوال دیگه این که شما کلا j link رو پیشنهاد میدین یا st link من خیلی باهاشون آشنایی ندارم.
یه سوال دیگه این که من توی یه پروژه می خوام از یه باتری 3.7 ولتی لیتیم پلیمر استفاده کنم. آیا به میکرو آسیبی میزنه؟
هم از لحاظ نویز می گم هم از لحاظ بالا بودن ولتاژ.
چون دیدم حداکثر ولتاژ باید 3.6 باشه.
مدل میکرو هم 103ret6 هستش

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
« پاسخ #9 : 07 تیر, 1396, 01:44:21 »
سلام
تمام ST-LINK های موجود در بازار ایران کپی هستن اصلش 25 دلاره که با هزینه وارداتش حدودا 150 تومن میشه.
JLINK بخاطر این خوبه که از میکروها دیگه هم پشتیبانی میکنه اما STLINK برا میکروها STM امکانات بهتری میده.
باتری لیتیوم در حالت فول شارژ 4.2 ولت هست حتی وقتی هم که تخلیه شده و 3.6 ولته شک نکنین که میکرو رو میسوزونه، باید براش یه رگولاتور 3.3 یا 3 ولتی استفاده کنین.
باتری که نویز نداره، اما منبع تغذیه خودش عامل نویزه