انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: نرم افزار Solve Elec، شبیه ساز مدار ساده ولی جالب!  (دفعات بازدید: 935 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین مسئول فنی

  • مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • *****
  • ارسال: 1492
  • امتیاز: 635
    • ديدن مشخصات
شبیه سازی مدارها

یکی از مشکلات افرادی که تازه به طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی روی آورده اند انجام محاسبات مربوط به مدارها می باشد. این محاسبات نیاز به دانش کافی در هر دو زمینه ریاضیات و الکترونیک دارد. برخی از این محاسبات توسط ماشین حساب ها نیز قابل انجام نیست (مثلا حل یک معادله غیر خطی نمایی). نرم افزارهای مختلفی برای شبیه سازی و انجام محاسبات مرتبط وجود دارد که در این نوشته یکی از موارد جالب، کم حجم و رایگان آن ها معرفی می شود.

نرم افزار Solve Elec

نرم افراز Solve Elec با توجه به اسم آن نرم افزاری است که وظیفه انجام محاسبات را بر عهده می گیرد. در این نرم افزار از اولین مرحله یعنی رسم مدارتا آنالیز و تهیه نتایج شبیه سازی قابل انجام است. با این نرم افزار می توانید مدارهای مختلفی که به ذهنتان می رسد را بررسی و شبیه سازی کنید. در ادامه برخی از قابلیت های این نرم افزار ارائه شده است.

همه امکانات در یک صفحه

یکی از ویژگی های Solve Elec آن است که همه امکانات مورد نیاز از المان های مداری تا نتایج شبیه سازی را در یم پنجره نمایش می دهد و شما نیاز به رفتن به پنجره های مختلف ندارید.

نمای نرم افزار

دارای دو حالت شبیه سازی DC و AC

در حالت DC منابع DC هستند و در حالت AC منابع سینوسی و هم فرکانس هستند. در این دو حالت امکان شبیه سازی مدار وجود دارد که برای بسیاری از کاربردهای آماتوری کافی می باشد.

آنالیز مدار و مدار معادل

نرم افزار Solve Elec می تواند مدار معادل هر مداری که شامل المان های خطی باشد را از هر دو نقطه دلخواه محاسبه و ارائه کند. به عبارت دیگر این نرم افزار می تواند مقاومت معادل مجموعه ای از مقاومت ها و مدار معادل تونن را محاسبه و ارائه کند.

آنالیز و تعیین مدار معادل

شبیه سازی پاسخ فرکانسی

نرم افزار Solve Elec می تواند مدار را در فرکانس های مختلف مورد آزمایش قرار دهد و عملکرد آن را در یک طیف فرکانسی مشخص نمایش دهد. این آنالیز به وِیژه برای بررسی عملکرد انواع فیلترها بسیار مورد نیاز است. در این شبیه سازی فقط باید از یک منبع ولتاژ و یک ولتمتر استفاده کنید. به عبارت دیگر مدار باید تک ورودی و تک خروجی باشد. برای بررسی خروجی های مختلف می توانید از چندین مرحله شبیه سازی استفاده کنید و اگر مدار شما خطی باشد از خاصیت جمع آثار و چندین مرحله شبیه سازی استفاده کنید.

پاسخ فرکانسی فیلتر پایین گذر

اندازه گیری های مختلف

نرم افزار شامل چندین ابزار مختلف اندازه گیری شامل آمپرمتر و ولت متر است که می توانید در نقاط مختلف مدار قرار دهید و اندازه گیری های ولتاژ و جریان را انجام دهید. نتایج این اندازه گیری ها شامل مقادیر و فرمول مورد استفاده برای اندازه محاسبه آن ها خواهد بود که به افراد مبتدی این امکان را می دهد که برخی از روش های محاسبه را متوجه شده و در صورت نیاز خیلی سریع آن ها را به صورت دستی و سرانگشتی انجام دهند. همچنین ارتباط هر یک از این پارامترها با مقادیر المان های مدار از طریق فرمول ها آشکار شده و مثلا مشخص می شود که برای افزایش جریان کدام ولتاژ ها افزایش یابند و غیره.
اندازه گیری های ولتاژ نسبت به نقطه زمین در مدار می باشد که توسط شما محل آن مشخص می گردد.
سایر اندازه گیری ها شامل توان مصرف شده در قطعات یا توان تولیدی منابع تغذیه است. این محاسبات به راحتی و اتوماتیک انجام می شوند.

رسم آسان مدارها

با استفاده از ابزارهای موجود در برنامه Solve Elec می توانید به راحتی مدارها را رسم و شبیه سازی کنید. قطعات هم دارای نماد امریکایی و هم نماد اروپایی هستند که می توانید به دلخواه انتخاب کنید. در این نرم افزار قطعات و سیم ها نمی توانند از روی هم رد شوند اما سیم های می توانند با یا بدون تماس از روی هم رد شوند.

تنظیم پارامترهای المان ها و محدودیت های آن ها

در نرم افزار می توانید پارامترهای هر یک از قطعات مثل  ولتاژ بایاس مستقیم دیود ها و غیره را تغییر دهید. همچنین در صورتی که یک قطعه خارج از محدوده تحمل قرار گیرد نرم افزار به شما هشدار خواهد داد.

تنظیم پارامترهای قطعات و نام گذاری نِت ها

ارائه گزارش

یکی از ویژگی های جالب نرم افزار ارائه یک گزارش از طراحی مدار است. در یک منو می توانید المان ها، فرمول ها، نمودار ها و آنچه لازم است را انتخاب کنید تا نرم افزار یک گزارش آماده به شما تحویل دهد.

دریافت و نصب نرم افزار

نسخه 2.5 این نرم افزار با حجم حدود 3 مگابایت برای سیستم عامل های ویندوز و مک به صورت رایگان در دسترس است. پس نرم افزار Solve Elec را از اینجا دریافت و امتحان کنید.
« آخرين ويرايش: 29 دی, 1395, 09:39:04 توسط Hesam Ahmadi »