انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: تولید ولتاژ با آردیونو و میدان مغناطیسی  (دفعات بازدید: 537 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین plastic

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 7
    • ديدن مشخصات
سلام خسته نباشید.
من یک پروژه دارم که باید بتونم از طریق میدان مغناطیسی تولید ولتاژ کنم . و با برد آردیونو دستور روشن شدن یک فن را بدهم .
اما نمیدانم چه سنسوری میتونه به من کمک کنه .
میخوام سنسور یا هر چیز دیگه را در مجاورت یک میدان مغناطیسی خیلی قوی قرار بدم که خروجی سنسور به من ولتاژی حدود 5 ولت یا بیشتر رو بده .

چطور باید این کار رو انجام بدم ؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1424
    • ديدن مشخصات
دوست عزیز، در صورتی که بخواهید وجود میدان مغناطیسی را تشخیص دهید و از طریق آن مثلا یک فن را روشن کنید می توانید از انواع سنسور های مغناطیسی استفاده کنید.
برخی از این سنسورها دارای خروجی Open Collector هستند. بنابراین خروجی آن ها را می توانید از طریق یک مقاومت Pull-Up (مثلا یک مقاومت 10 کیلو اهم) به ولتاژ 5 ولت وصل کنید. همچنین خروجی را به یک پین ورودی دیجیتال Arduino نیز وصل کنید. در صورتی که میدان مغناطیسی وجود نداشته باشد، خروجی 5 ولت و در صورت وجود میدان مغناطیسی خروجی حدود صفر ولت خواهد بود. با خواندن وضعیت پین ورودی Arduino می توانید در زمان مورد نیاز یک رله را فعال و فن را روشن کنید.

یک نمونه سنسور مناسب برای کاربرد شما: سنسور مغناطیس UGN3113U

اگر منظور شما تولید برق از میدان مغناطیسی است بحث کاملا فرق دارد. سنسور همانطور که نام آن مشخص است دارای کابرد حس کنندگی است بنابراین از سنسورهای تشخیص میدان مغناطیسی نمی توانید برای تولید برق استفاده کنید. برای این کار به اصول کار ژنراتورها مراجعه کنید و مطالعه بفرمایید.
« آخرين ويرايش: 07 اسفند, 1395, 09:36:31 توسط Hesam Ahmadi »

آفلاین plastic

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 7
    • ديدن مشخصات
دوست عزیز، در صورتی که بخواهید وجود میدان مغناطیسی را تشخیص دهید و از طریق آن مثلا یک فن را روشن کنید می توانید از انواع سنسور های مغناطیسی استفاده کنید.
برخی از این سنسورها دارای خروجی Open Collector هستند. بنابراین خروجی آن ها را می توانید از طریق یک مقاومت Pull-Up (مثلا یک مقاومت 10 کیلو اهم) به ولتاژ 5 ولت وصل کنید. همچنین خروجی را به یک پین ورودی دیجیتال Arduino نیز وصل کنید. در صورتی که میدان مغناطیسی وجود نداشته باشد، خروجی 5 ولت و در صورت وجود میدان مغناطیسی خروجی حدود صفر ولت خواهد بود. با خواندن وضعیت پین ورودی Arduino می توانید در زمان مورد نیاز یک رله را فعال و فن را روشن کنید.

یک نمونه سنسور مناسب برای کاربرد شما: سنسور مغناطیس UGN3113U

اگر منظور شما تولید برق از میدان مغناطیسی است بحث کاملا فرق دارد. سنسور همانطور که نام آن مشخص است دارای کابرد حس کنندگی است بنابراین از سنسورهای تشخیص میدان مغناطیسی نمی توانید برای تولید برق استفاده کنید. برای این کار به اصول کار ژنراتورها مراجعه کنید و مطالعه بفرمایید.

با عرض سلام خدمت شما مدیر گرامی.
دقیقا منظورم همینی بود که شما فرمودید . یعنی در صورت وجود میدان مغناطیسی پایه های یک میکرو یا یک اردینو صفر و یک شه .

آیا امکان داره که بشه میدان رو از 1 یا 2 متری تشخیص داد ؟ یعنی قبل از ورود به میدان این سنسور وجود میدان رو اعلام کنه ؟

ایا سنسوری برای این کار هست ؟
ممنون از کمک مفید شما .

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1424
    • ديدن مشخصات
نقل‌قول
آیا امکان داره که بشه میدان رو از 1 یا 2 متری تشخیص داد ؟ یعنی قبل از ورود به میدان این سنسور وجود میدان رو اعلام کنه ؟

دوست عزیز تصور شما از میدان مغناطیسی اشتباه است. شدت میدان مغناطیسی یک کمیت پیوسته است. هرچه از منبع تولید میدان مغناطیسی فاصله بگیرید، شدت میدان کم می شود اما صفر نمی شود.

منظور شما آن است که میدان مغناطیسی در فاصله 2 متری از منبع میدان تشخیص داده شود. به عبارت دیگر سنسور قابلیت تشخیص شدت میدان در فاصله مذکور را داشته باشد. در این صورت باید شما بدانید که در فاصله مثلا 2 متری شدت میدان چقدر است سپس به دیتاشیت سنسورها مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا می توانند آن شدت میدان را تشخیص دهند یا خیر