انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: ساخت گیرنده فرستنده FM و PM از تئوری تا عملی  (دفعات بازدید: 356 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین vojdan

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 1
    • ديدن مشخصات
با سلام
میخوام یک گیرنده فرستنده بسازم تقریبا به لحاظ تئوری کاراشو کردم هم fm  (منظورم fsk) و هم pm  (منظور psk) اما از لحاظ عملی یک سری مشکلات سر راهش هست { البته این مدار رو میشه تو هر فرکانسی از کیلو هرتز تا گیگا هرتز بر اساس قطعاتی که انتخاب میکنیم میشه ساخت}

حالا مشکلات موجود:
-حجم مدار که خیلی بزرگ میشه ( خوشکل براتون بگم کردمش دوتا برد)
-هزینه بالا بخاطر تعداد قطعاتش
- این هزینه را بکنیم بریم جلو بعد مدار به نتیجه نرسه و کار نکنه خیلی ضد حاله(از اونجایی که کامپیوتر خوندم و اطلاعاتم از مدار ضعیفه(البته یکی رو میشناسم رشتش مدار الکتریکیه و از من نابود تره) امکان به نتیجه رسیدنش 50 50 هست)
- اگر بخوایم اینو به یک ماژول تبدیل کرده و بفروشیم خوب خیلی به صرفه نیست هم از نظر حجم و هم قیمت

حالا من این مدار رو قسمت بندی کردم عکسش رو میزارم تا دوستان کمک کنند. قبل از هر چیزی این مدار قابلیت تنظیم پهنای باند و تنظیم فرکانس را با کمک میکرو کنترل و به صورت دیجیتال داره. مدار دومی هم که خدمتتون عرض کردم یک مدار کمکی که حدودا 16 الی 22 پایه دیجیتال میگیره و 6 الی 7 پایه آنالوگ تحویل میده. برویم سر اصل مطلب

فرستنده FM و PM

این یک فرستنده هست که زیاد فکر کنم نیاز یه توضبح نداره فقط از آنجایی که این مدار تمام قسمت هاش نمادینه این فلش قرمز رنگ هم نماد قابل تنظیم بودنه در واقع این نوسان ساز به وسیله یک ولتاژ قابل تنظیم که به عنوان داده ارسالی میشه اسمشو گفت برای هر داده ای و در هر فرکانسی یا در هر پهنای باندی مقدار ولتاژش فرق میکنه که همه اینها توسط میکرو حساب و کتاب میشه.
یه سوال: آیا بین نوسان ساز و تقویت کننده فیلتر میانگذر بگذارم یا نه؟

خوب بریم من تکلیف این فلش رو که تو مدار داریم مشخص کنم از این فلش چندتای دیگه هم هست.
اصلا چرا سرتونو درد بیارم این یک مبدل دیجیتال به آنالگ 34 بیتی هست ( البته مدارشو خودم ساختم و از 6 تا مبدل دیجیتال به آنالگ 8 بیتی 3 تا جمع کننده 8 بیتی و یک مبدل دیجیتال به آنالوگ 10 بیتی درست شده که 6 تا مبدل و سه تا جمع کننده رو برد مدار کمکی هست و الیته 3 تا لچ 8 بیتی و یک دیکدر هم داره (اگه قطعه پرسرعت معادلش باشه خیلی خوب میشه)) که ولتاژ ما رو تبدبل میکنه به اون چیزی که میخوایم بدیم به نوسان ساز یا هر چیزی دیگه.
و اما فرستنده PM اینو خیلی فکر نمیکنم درست کار کنه .مثل مدار بالاست با این تفاوت که نوسان ساز  رو تنظیم میکنیم رو یک موج خاص . کاری باهاش نداریم و ارسال دیتا به کمک یک تاخیر فاز 90 درجه که یک مدار RC هست اتفاق می افته و این مدار آرسی فرکانسش قابل کنترله.(یعنی بین نوسان ساز و تقویت کننده یک مدار تاخیر دهنده فاز میزاریم .حالا اگر فرکانس تاخیر دهنده از نوسان ساز بیشتر یا کمتر باشه (اگه اشتباه نکنم) تاخیر دهنده فاز میشه به ترتیب میشه بیشتر و کمتز از 90 درجه( یا بر عکس) در خود فرکانس کریر هم که اختلاف میشه 90 درجه تاخیر.

فکر کنم این قسمت رو کامل توضیح دادم بریم گیرنده ها رو هم بگم تا ببینیم به کجا میرسه.

گیرنده FM و PM

این دوتا مدار هم فک کنم معلومه چکار میکنه. فیلتر که باید هم پهنای باند و هم فرکانس کریرش رو تنظیم کرد دوتا کنترل کننده داره بعد میاد تقویت میکنه و یه تاخیر 90 درجه ای را با خود مدار AND میکنه .تو قسمت فرستنده گفتم که تاخیر دهنده با تاخیر 90 درجه ای فقط فرکانس کریر رو 90 درجه تاخیر میده اما فرکانس های بالا رو بیش از 90 و فرکانس پایینتر رو کمتر از 90 درجه تاخیر میده بعد از AND  مدار انتگرال گیر  امواج مربعی رو به DC تبدیل میکنه( البته فکر کنم) و ولتاژش از طریق مبدل خوانده میشه وداده دریافت میشه. یه چیزی که تو مدار یادم رفت بزارم محدود کننده دامنه هست که هالا نمیدونم نیاز هست یا نه  که بعد تقویت کننده قرار میگیره.

این توضیح آخر را هم دوستان بخونن بعد ایراد ها رو بگن( چون فکر میکنم خیلی مهمه)
کل گیرنده فرستنده رو یک ماژول در نظر بگیرید.و من کاربر تنطیم میکنم گیرنده و فرستنده در فلان فرکانس و با فلان پهنای باند کار کنه. وقتی داده رو دادم به ماژول داده حالا این ماژل یک تایم خاصی نیاز داره برای ریجستر شدن. به این صورت گیرنده و فرستنده میان تو همون فرکانس که برا گیرنده تعریف کردم و فرستنده عدد 0 را میفرسته گیرنده دریافت میکنه عدد به دست آمده ADC رو در خانه اول قرار میده . بعد فرستنده عدد 1 را میفرسته و بعد گیرنده دریافت و در خانه دوم قرار میده و.... فرستنده عدد 1023 را میفرسته و گیرنده عدد ADC  را دریافت و در خانه 1024 آرایه قرار میده.حالا گیرنده آماده دریافته و فرستنده هم برمیگرده به فرکانس خودش.
حالا از یک فرستنده دیگه داده ای ارسال میشه این گیرنده میگیره عدد ADC  را میخونه وبا یک جستجوی دو دویی (چون آرایه ما مرتب هست) که حد اکثر 10 مقایسه داره به جواب میرسه و شماره خانه عدد معادل رو به عنوان داده دریافتی بر میگردونه. و تمام