انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: موتور مولد انرژی الکتریکی از انرژی مکانیکی پدال دوچرخه  (دفعات بازدید: 20124 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 13
    • ديدن مشخصات
با سلام و درود،
من به خروجی 12 ولت و 3 آمپر توسط یک موتور با استفاده از انرژی مکانیکی پا زدن پدال دوچرخه نیاز دارم. لطفاً منو راهنمایی کنید که چه نوع موتوری رو خریداری کنم که به صورت بهینه این خروجی رو به من بده. میخوام تا جایی که امکان داره کوچیک و قابل حمل باشه.
کمال تشکر از شما رو دارم.
بابک
« آخرين ويرايش: 14 تیر, 1393, 07:13:28 توسط sorena2 »

آفلاین mehdi

• یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 882
    • ديدن مشخصات
شما به دینام احتیاج دارین نه موتور الکتریکی، دینام شبیه موتور تک فاز چهارقطبی با این تفاوت که تعداد دورهای سیم پیچش خیلی بیشتر و قطر سیم هم بیشتره و هسته موتور بجای اهن از اهنربا دائمی تشکیل شده
دینام ماشین 60 امپر میتونه بهت بده، دینام موتور هم حدودا 20 امپر، به کارت میان ؟

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
دینام ماشین و موتور، بزرگ هستن و من هم به آمپراژ بالا نیاز ندارم. چون میخوام با پدال زدن (به این معنی که سرعت چرخش محدوده) ولتاژ حداقل ۱۲ و جریان حداقل ۳ آمپر بدست بیارم و مولد هم تا حد ممکن کوچیک و قابل حمل باشه (توی کوله‌پشتی). با توجه به این شرایط میتونین دینام یا موتور مناسبی رو به من معرفی بکنین که بشه راحت پیدا کرد و خرید؟
از جوابت صمیمانه سپاسگزارم
« آخرين ويرايش: 16 تیر, 1393, 07:53:13 توسط sorena2 »

آفلاین محمد پورخلیلی

• ارسال: 893
    • ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
دینام دوچرخه چی ؟ اینی که من داشتم ولتاژ 12 رو میداد فقط جریانش زیاد نبود، بعید میدونم دینام غیر از ماشین، موتور و دوچرخه به راحتی گیر بیاد
چطور بپرسیم ؟    http://forum.roboeq.ir/index.php?topic=1902

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
آره منم یه دینام دوچرخه دیدم که ۱۲ ولت بود ولی ۵/۵ وات یعنی جریانش کمتر از ۵۰۰ میلی آمپره. تازه نسبت به توانش خیلی هم بزرگ بود. اما من جریان بیشتری میخوام حداقل ۳ آمپر.
در واقع توی یه سایتی (http://scienceshareware.com/bicycle-generator-faq.htm) نوشته شده که موتورهای الکتریکی آهنربای دائمی رو هم میشه به عنوان مولد برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی استفاده کرد. اما من نمیدونم که توی فارسی اصطلاح دیگه‌ای و یا نام دیگه‌ای برای این موتورهای آهنربای دائمی (Permanent Magnet motors) استفاده میشه یا نه که من بتونم با اون نام یا اصطلاح توی اینترنت برای خرید به دنبالشون بگردم. چون بنا به گفته‌ی همین سایت انواع این موتورها به راحتی در فروشگاه‌ها قابل خریداری هستن. حالا نمیدونم تو ایران هم به راحتی میشه انواعشون رو پیدا کرد یا نه. من که هر چی جستجو کردم با این نام موتوری پیدا نکردم. این که به این موتورها در فارسی چی میگن هم برام خیلی مهمه. چون بهشون دینام نمیگن دینام همون dynamo هست که سیستمش با موتورهای آهنربای دائمی ظاهرا فرق داره. آیا این موتورها تو این سایت یا جای دیگه هستن؟ ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید.
« آخرين ويرايش: 17 تیر, 1393, 05:15:29 توسط sorena2 »

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
این سایت موتور برای تولید برق نداره، یا موتور دی سی هستند یا براشلس یا سروو یا استپ موتور
موتور براشلس شاید به کارت بیاد، چون جارو بک نداره تلفات انرژی کمی داره- نمونه های 930kv یا کمتر اگه پیدا کنی بهتره

آفلاین mehdi

• ارسال: 882
    • ديدن مشخصات
این سایت موتور برای تولید برق نداره، یا موتور دی سی هستند یا براشلس یا سروو یا استپ موتور
موتور براشلس شاید به کارت بیاد، چون جارو بک نداره تلفات انرژی کمی داره- نمونه های 930kv یا کمتر اگه پیدا کنی بهتره
منظور از (kv) چیه؟؟

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
از جواب مؤثر و به موقعتون ممنونم.
آره یه سایت دیگه خوندم که موتورهای الکتریکی آهنربای مغناطیسی یا همون PM Motors اگر کموتاتور نداشته باشن میشن موتورهای براشلس که میشه به عنوان مولد ازشون استفاده کرد و خروجی AC میدن. حالا باید ببینم میتونم موتور براشلسی پیدا کنم که ولتاژ و جریانی که من میخوام رو با شرایط موجود بدن. اگر باز هم در این زمینه اطلاعاتی بدست آوردین ممنون میشم که به من بگین.
با تشکر از شما

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
kv یعنی revolutions per volt که بازم معنیش میشه دور بر حسب ولت و با ضرب در ولتاژ باتری و 0,9 میشه میزان سرعت موتور در دقیقه یا rpm رو محاسبه کرد.
اگه بتونی یه موتور 600kv 15A رو با سرعت 110 دور در ثانیه بچرخونی و دیود های صافی از نوع شاتکی با افت ولتاژ پایین و جریان بالا باشن میتونی ولتاژ 12 ولت رو ازش بگیری، و اما وقتی بخای جریان بالایی ازش بگیری بین سیم پیچ و اهنربا دائمی موتور یه مقاومتی ایجاد میشه و چرخیدن موتور سخت میشه و این نیرو مقاومت از رابطه V*A=W بدست میاد، مثلا ولتاژ 12 میخای با امپراژ 5 امپر، پس نیرویی معادل 60 وات از ادامه چرخیدن موتور جلوگیری میکنه و سرعت موتور رو کند میکنه تا ولتاژ پایین بیاد و مثلا این نیروی مقاومت بشه 40 وات تا به چرخیدن خودش ادامه بده، حداکثر جریانی هم که از این موتور میتونی بکشی به سیم پیچ موتور بستگی داره که مثلا برای این موتور 15 امپر و بیشتر از اون باعث میشه سیم پیچ داغ و روکشش ذوب بشه.

فکر کنم هر موتور براشلسی به کار شما بیاد اخه باید یه چرخدنده هم براش بذاری که هم سرعتو برات تنظیم کنه و هم مستقیم به لاستیک دوچرخه یا زنجیرش وصل نکنی، بولبرنگ های موتور خیلی محکمن اما ممکنه اسیب ببینن

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
این لینکو که گذاشته بودی تازه دیدمش، خیلی جالبه، با دوچرخه پایه میزنی دینام برق تولید میکنه، خروجیشو به اینورتر میدی و باهاش TV میبینی، گوشی شارژ میکنی ، یا بهترین کار اینه وصلش کنی به پنکه بادتو بزنه
این مولد برقی که استفاده کرد ولتاژ خروجیش 0 تا 40 ولت و امپراژ 15 با ماکسیمم 20 امپر و حداکثر سرعت برای رسیدن به پیک جریان و ولتاژش 2600 دور در دقیقه هست.

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
ممنونم برام اطلاعات بسیار مفیدی بود.
آره کارشون تو سایت جالبه اما مولداشون بزرگه و باید خیلی هم سنگین باشه و بنابراین قابلیت حمل نداره.
با تمام این اوصاف بهترین توصیه‌ی شما برای مولدی که به من ولتاژ حداقل ۱۲ ولت و جریان حداقل ۳ آمپر بده (ترجیحاً DC)، با نیرویی به اندازه‌ی پا زدن پدال دوچرخه کار بکنه، کوچیک و قابل حمل باشه و در نهایت به راحتی در ایران قابل خرید باشه کدوم هست؟
اگر موارد دیگری مثل مقاومت درونی که اشاره کردین هم هست،بدونم ممنون میشم.
« آخرين ويرايش: 18 تیر, 1393, 03:01:09 توسط sorena2 »

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
شما اول بهم بگین با برق تولیدی میخاین چیکار کنین ؟ چه وسیله ای رو کار بندازین ؟

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
هدف روشن کردن نوع خاصی از لامپ، دستگاه تصفیه‌ی آب و تجهیزات الکترونیکی در غار نوردی و کوه نوردی طولانی مدته که بر حسب محاسبات من به همچین ولتاژ و جریانی نیاز دارم تا همه‌ی دستگاه‌های الکتریکی من رو پشتیبانی کنه.

آفلاین محمد پورخلیلی

• ديدن مشخصات
    • سپهر تراشه پارس
به نظر من یه سر به لوازم یدکی اتومبیل بزن ببین دینام با چه مشخصاتی داره، اخه موتور براشلس های موجود هم خیلی کوچیکو ظریف هستند به کارت نمیان، لوازم یدکیا دینام با راندمان بالا و اندازه کارت دارن، اتصال دادنشم به لاستیک دوچرخه راحت تره

آفلاین sorena2

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
حتماً. از راهنماییت ممنونم محمد جان.