شاخه الکترونیک > ماژول زاویه سنج و قطب نما

نحوه عمل کردن سنسورهای شتابسنج دومحوره

(1/1)

محمد پورخلیلی:
سلام
سنسورهای شتابسنج 3 محوره به اینصورت بودن که به حرکت سنسور روی یک صفحه حساس نبودن و فقط با چرخش سنسور حول محور خودش خروجی می دادند. حالا سوالم اینجاست که سنسورهای دومحوره هم به این صورت هستند ؟؟ یا اینکه به تغییر زاویه حول محور سنسور حساس نیستند و فقط با حرکت روی یک صفحه خروجی می دهند ؟؟

محمد پورخلیلی:
سلام اقای احمدی در مورد نحوه کارکرد سنسورهای شتابسنج 2 محوره فروشگاه اطلاعاتی دارین ؟

مسئول فنی:
سلام

یک پارت نامبر به عنوان نمونه اعلام کنید

محمد پورخلیلی:
من این ویدیو رو برای ADXL202 دیدم و اون چیزی که لازم داشتم نبود
www.youtube.com/watch?v=MXmOj5eu1sA
یه سوال هم برایم پیش اومده، سنسور جایروسکوپ طبق توضیحات ویکی پدیا https://en.wikipedia.org/wiki/Gyroscope باید زاویه انحراف از سطح رو تشخیص بده و همینطور شتابسنج https://en.wikipedia.org/wiki/Accelerometer باید شتابی که جسم بعد از حالت سکون میگیره رو محاسبه کنه اما این در سنسورها عکسه، یعنی سنسور Accelerometer زاویه انحراف رو محاسبه میکنه و سنسور Gyroscope شتاب زاویه ای رو ؟؟

مسئول فنی:
شتاب سنجی که به آن اشاره نموده اید، میزان شتاب یک جسم نسبت به مشاهده گری است که در حال سقوط آزاد است. در واقع این سنسور، نیرویی که در راستای محورهای X و Y آن از طرف زمین وارد می شود و موجب شتاب آن خواهد شد(در صورت سقوط) را اندازه می گیرد.

بنابراین با استفاده از این سنسور می توان، زاویه جسم را بدست آورد. ضمن این که با استفاده از gyro هم می توان به اطلاعات زاویه دست پیدا کرد. از آن جا که خروجی Gyro، سرعت زاویه ای است، با انتگرال گیری می توان به زاویه دست یافت. در شتاب سنج یاد شده، با استفاده از یک محاسبه ی مثلثاتی زاویه مشخص می شود(یا با استفاده از lookup table)

اگر قصد دارید این سنسور را بر روی یک وسیله متحرک در سطح قرار دهید و شتاب آن را اندازه بگیرید و مثلا سرعت آن را در زمان های بعدی محاسبه کنید، این سنسور مناسب نیست.

کنترل

[0] صندوق پستی

Go to full version