شاخه الکترونیک > مدارهای الکترونیک نوری

تشخیص نور از طریق سنسور با فاصله زیاد

(1/1)

Masoud.mousavi:
سلام.من میخام یه حسگر استفاده کنم که از فاصله ۵۰ متری نور چراغ ماشین را در شب تشخیص بده.البته سنسوری که حساسیت بالایی داشته باشه با قرار دادن لنز جلوی سنسور سعی می کنم که شدت نور را تقویت کنم.پیشنهاد شما استفاده از کدام سنسور (فتودیود، فتوسل و ...) هست؟لطفا سنسوری به بنده معرفی کنید که با کمترین میزان لومن نور خروجی بده.سپاس

Soheil Beigi:
سلام
جدای از اینکه از چه سنسوری استفاده میکنید، باید این موضوع رو در نظر بگیرید که در کل هر چی gain یا ضریب تقویت یک المان رو زیاد میکنید، علاوه بر تقویت دیتای مورد نظر، نویز رو هم تقویت میکنید.
پس یه بازه ی محدودی دارید برای تنظیم gain.
برای مثال اگر شما از فتوسل استفاده کنید و gain رو اونقدری تقویت کنید که نور چراغ رو از 50 متری تشخیص بده، ممکنه هر نور دیگه ای رو هم از فاصله ی کمتر تشخیص بده و امکان تفکیک این نور ها هم وجود نداره.
برای چه کاری استفاده میکنید؟
با در نظر گرفتن این مسائل، با فتوسل تست کنید

Masoud.mousavi:
ممنون از اینکه وقت گذاشتید.محدوده ای که میخام فتوسل عمل کنه محدود هست و فضایی به میزان ۲۰ سانتیمتر در ۲۰ سانتیمتر و در فاصله ۵۰ متری هست.خارج از این فضا فتوسل دیدی نداره که از اطراف تاثیر بپذیره.برای این منظور میخام  لنزی شفاف در لوله تیره قرار بدم و یکسر لوله به فتوسل متصل و سر دیگر روبروی آن فضا باشه. سوال اول آیا چنین ایده ای در عمل امکان پذیره؟
سوال دوم اینکه فتوسل به نور چراغ های قرمز هم واکنش نشون میده یا فقط به نور سفید؟
ضمنا اطراف فضای ۲۰ سانت در ۲۰ سانت تاریکی کامل هست.فقط ممکنه در این فضای ۲۰ سانتیمتری نوری وجود داشته باشه

Soheil Beigi:
خواهش میکنم. بله امکان پذیر هست اما با شرایطی که که نوشتم.
بله فتوسل به همه ی نور های مرئی واکنش نشون میده. (فرا بنفش و فرو سرخ رو مطمئن نیستم)

کنترل

[0] صندوق پستی

Go to full version