شاخه الکترونیک > آشنایی با قطعات

مقاومت با یک یا دو حلقه ی رنگی

(1/1)

legzian:
سلام و عرض ادب و احترام خدمت تمامی کاربران انجمن.
امروز چند تا مقاومت عجیب و غریب دیدم که به جای 4 تا حلقه رنگی ، یک یا دو تا حلقه دارند (عکس در پیوست) و تو اینترنت چیزی در موردشون پیدا نکردم. اول فک کردم حلقه هاش کنده یا پاک شده ، بعد تو چند تا برد دیگه هم مشابهشونو دیدم.
سوال دومم در مورد سوختن مقاومت (سیاه شدن) و نصف کردنش برای اندازه گیری مقاومتشه. آیا قلق خاصی داره؟ آحه من مقاومت سوخته رو چند بار نصف کردم ولی نمیشه اندازه گرفت.
سوال سومم در مورد خود مقاومته ! من آخرش متوجه نشدم که مقاومت جریان رو کم میکنه یا ولتاژ رو!
سپاس از تمام کاربران انجمن.

Soheil Beigi:
سلام
عکس اول مقاومت نیست سلفه.
عکس دوم هم طبق قانون رنگ های مقاومت (مشکی = 0) ، مقاومت 0 اهم رو نشون میده.

مقاومت کاهش جریان انجام میده و اگر عبور جریان بیش از حد باشه افت ولتاژ به وجود میاره.

irenx:
قلق خاصی نداره آموزش های این مقاومت ها در اینترنت خیلی هست

azar23:
یک مقاومت ایده‌ال، عنصری است با یک مقاومت الکتریکی که صرفنظر از ولتاژ اعمالی به دو سرش یا جریان الکتریکی عبوری از آن ، ثابت می‌ماند. اما بدلیل اینکه مقاومتهای جهان واقعی نمی‌توانند این شرایط ایده‌ال را برآورده سازند، آنها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که در برابر تغییرات دما و دیگر عوامل محیطی ، نوسانات کمی در مقاومت الکتریکی شان ایجاد شود. مقاومت ها ممکن است که ثابت یا متغیر باشند. مقاومت های متغیر پتانسیومتر یا رئوستا  نیز خوانده می‌شوند و این اجازه را می‌دهند که مقاومت وسیله توسط تنظیم یک میله یا لغزش یک ابزار کنترلی ، تغییر کند.


تشخیص مقدار مقاومت با استفاده از نوارهای رنگی:
مقاومتهای توان کم دارای ابعاد کوچک هستند، به همین دلیل مقدار مقاومت و تلورانس را بوسیله نوارهای رنگی مشخص می‌کنند . مقاومت ها ممکن است دارای 4 نوار رنگی ، 5 نوار رنگی و یا شش نوار رنگی باشند:هر کدام از این رنگ ها معرف یک عدد هستند، حال بستگی به این دارد که این رنگ برای کدام نوار باشد می توان مقدار مقاومت را تشخیص داد.طریقه خواندن مقدار مقاوت های 4 رنگ ( 4 نواری ):
در مقاومت های 4 رنگ ( 4 نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ سوم رسیدیم دو عدد قبلی را در 10 به توان عدد رنگ سوم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول و رنگ دوم از هم جدا نبوده و یک عدد 2 رقمی را تشکیل می دهند.چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ چهارم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های 4 نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود. اگر یک طرف مقاومت به رنگ طلایی بود ، نشان دهنده مقاومتی با خطا یا تلورانس 5 % است و اگر نقره‌ای بود نمایانگر مقاومتی با خطای 10% است.اما اگر مقاومتی فاقد نوار چهارم بود، بی رنگ محسوب شده و تلورانس آن را 20 %در نظر می‌گیریم.


برای شکل بالا، از سمت چپ شروع به خواندن می‌کنیم. رنگ زرد معادل عدد 4 ، رنگ بنفش معادل عدد 7 ، رنگ قرمز معادل عدد 2 ، و رنگ طلایی معادل تلورانس ٪5 می‌باشد. پس مقدار مقاومت بدون در نظر گرفتن تلورانس ، مساوی 4700 اهم ، یا 4.7 کیلو اهم است و برای محاسبه خطا عدد4700 را ضربدر 5 و تقسیم بر 100 می‌کنیم، که عدد 235 بدست می‌آید،بنابراین  مقدار واقعی مقاومت چیزی بین 4465 اهم تا 4935 اهم می‌باشد، زیرا:
4935 = 235 + 4700 4465 = 235 - 4700
طریقه خواندن مقدار مقاوت های 5 رنگ ( 5 نواری ):
در مقاومت های 5 رنگ ( 5 نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. تفاوت با مقاومت 4 نواری در رنگ سوم است. همانند رنگ دوم عدد رنگ سوم را نیز در کنار آن ها قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ چهارم رسیدیم سه عدد قبلی را در 10 به توان عدد رنگ چهارم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول ، رنگ دوم و رنگ سوم از هم جدا نبوده و یک عدد 3 رقمی را تشکیل می دهند.
چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ پنجم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های 5 نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود.


طریقه خواندن مقدار مقاوت های 6 رنگ ( 6 نواری ):
در مقاومت های 6 رنگ ( 6 نواری ) عدد رنگ اول را بر روی کاغذ نوشته سپس عدد رنگ دوم را در کنار آن سمت راست قرار می دهیم. همانند مقاومت 5 نواری عدد رنگ سوم را نیز در کنار آن قرار می دهیم. هنگامی که به رنگ چهارم رسیدیم سه عدد قبلی را در 10 به توان عدد رنگ چهارم ضرب می کنیم. توجه کنید رنگ اول ، رنگ دوم و رنگ سوم از هم جدا نبوده و یک عدد 3 رقمی را تشکیل می دهند.چون همیشه مقدار مقاوت ها یک مقدار دقیق نمی باشد رنگ پنجم را برای مشخص کردن درصد خطا در مقاومت های 6 نواری نشان می دهند. که این خطا به صورت درصد با مقدار مقاومت جمع یا تفریق می شود.
تفاوت در مقاومت های 6 نواری در رنگ ششم مشخص می شود. رنگ ششم در این مقاومت ها ضریب حرارتی می باشد. که عدد آن بر حسب PPM یا درجه سانتیگراد بیان می شود.

علائم کم خونی در کودکان زیر دو سال: درمان خانگی و زمان مراجعه به پزشک

چگونه یک آدم باحال باشیم؟ (3 گام ضروری)

علائم استرس در کودکان و ۵ ترفند ساده برای درمان آن

چگونه سازمان یافته، منظم و مرتب باشیم؟ (3 گام ضروری)

روش برخورد با افراد نمک نشناس و خائن (6 نکته موثر)

کنترل

[0] صندوق پستی

Go to full version