انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: بهترین زبان برای برنامه نویسی ربات ها چیست؟  (دفعات بازدید: 989 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین azar23

  • کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 4
  • امتیاز: 0
    • ديدن مشخصات
 

همه کسانی که قصد ورود به حوزه رباتیک(+) را دارند و یا برای حرفه‌ای شدن در این عرصه مصمم هستند احتمالاً در ذهن خود با این سوال مواجه‌اند؛ گرچه پاسخ دادن به این سوال، ساده و قطعی نیست اما یک سوال خوب و منطقی به نظر می‌رسد زیرا کسی که قصد سرمایه‌گذاری (زمان و تلاش) برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی را دارد باید نسبت به مفید بودن و کاربرد داشتن آن در پروژه‌های آتی، آگاهی داشته باشد.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به زبان‌های برنامه نویسی رایج که در زمینه رباتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ هم‌چنین نقاط قوت و ضعف آنها را تا حدودی بررسی خواهیم ک


لرزش چانه نوزاد: علت و بهترین روشهای درمان توسط مادر

مهارت نه گفتن: 9 روش برای اینکه چطور نه بگوییم؟

مصرف شیر در بارداری: کم چرب یا پرچرب؟ چه مقدار؟

9 روش موثر برخورد/مواجهه با افراد دشوار در زندگی

بهترین روش برداشتن ابرو (آموزش تصویری و گام به گام)


چه زبانی را ابتدا بیاموزیم؟


برای یک تازه وارد به عرصه رباتیک پیدا کردن ذهنیت برنامه نویسی نسبت به مهارت داشتن در یک زبان خاص مهمتر است. در آغاز کار هر زبانی را که یاد بگیرید ذهنیت و دیدگاه برنامه نویسی را در شما بوجود می‌آورد و طبیعتاً یادگیری زبان‌های بعدی برای شما آسان‌تر خواهد شد. گفته می‌شود 1500 زبان برنامه نویسی در دنیا وجود دارد. در اینجا ده زبان رایج که هم اکنون نیز در رباتیک مور استفاده قرار میگیرند را برای شما معرفی میکنیم.

   

   

   10 : BASIC

   زبان BASIC پایه و اساس شکل‌گیری چندین زبان برنامه نویسی ربات‌های صنعتی است. BASIC برای مبتدیان طراحی شده و به همین دلیل شروع برنامه‌نویسی با آن ساده است. اگر قصد دارید برنامه‌نویسی را از سطح پایین فرا بگیرید و یا پیش زمینه‌ای در آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی ربات‌های صنعتی داشته باشید، BASIC می‌تواند برای شما مفید باشد.

   9 : Industrial Robot Language

   زبان‌های برنامه‌نویسی ویژه ربات‌های صنعتی : تقریباً همه کمپانی‌های تولید کننده ربات صنعتی، زبان اختصاصی خود را توسعه داده‌اند و البته این یکی از مشکلات در حوزه رباتیک صنعتی است. به طور مثال کارخانه ABB زبان برنامه‌نویسی RAPID را برای ربات‌های خود در نظر گرفته است. کمپانی Kuka ربات‌هایش را با KRL(Kuka Robot Language) برنامه‌ریزی می‌کند. Fanuc و Kawasaki نیز از زبان‌های برنامه‌نویسی Karel و AS بهره می‌برند. ضمناً ربات‌های چند منظوره یا یونیورسال بوسیله زبان URScript پشتیبانی می‌شوند.

   اگر چه طی سالهای اخیر، سرویس ROS Inudstrial فعالیت‌هایی برای استانداردسازی فرآیند برنامه‌نویسی ربات‌های صنعتی آغاز کرده اما هنوز به نتیجه چشمگیری نرسیده و ربات‌های صنعتی عمدتاً از زبان‌های اختصاصی تولیدکنندگان استفاده می‌کنند.

   

   8 : LISP

   LISP دومین زبان برنامه‌نویسی قدیمی (بعد از FORTAN با اختلاف یک سال) در دنیاست. اگر چه LISP نیز مانند تعداد دیگری از زبان‌های این لیست، امروزه در رباتیک به طور گسترده استفاده نمی‌شود اما هنوز در برنامه‌های هوش مصنوعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

   

   7 : HDLs   or   Hardware Description Languages

   در الکترونیک، HDLs یا زبان‌های توصیف سخت‌افزار خانواده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی هستند که برای توصیف ساختار و رفتار یک مدار الکترونیکی به کار می‌روند. به زبان ساده‌تر شما با استفاده از این زبان‌ها می‌توانید مدارات درون یک FPGA را مطابق نیازتان طراحی و اجرا کنید. مهمترین تفاوت یک زبان توصیف سخت‌افزار با دیگر زبان‌های برنامه نویسی متداول، در نحوه اجرای کدها می‌باشد. در زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر کدهای نوشته شده به ترتیب از بالا به پایین اجرا می‌شوند اما در زبان‌های HDL تمام کدها به صورت موازی و همزمان اجرا می‌گردند.

   

   6 : Assembly

   زبان اَسمبلی به شما این اجازه را می‌دهد که برنامه‌نویسی را در پایین‌ترین سطح، یعنی 0 و 1 انجام دهید. در گذشته نه‌چندان دور بخش اعظمی از پروژه‌ها بوسیله این زبان انجام ‌می‌شد اما امروزه استفاده از آن چندان ضروری نیست.

   

   5 : MATLAB

   احتمالاً با نرم‌افزار متلب آشنایی دارید و یا حداقل نام آن را شنیده‌اید. این نرم‌افزار و نرم‌افزارهای شبیه به آن مانند Octave ، از محبوبیت خاصی در بین بعضی از مهندسان رباتیک برخوردار هستند.

 به طور کلی اگر به تحلیل داده‌ها، تولید گراف‌های پیچیده و اجرای سیستم‌های کنترلی نیاز دارید احتمالاً باید متلب را بیاموزید.   4 : C# / .NET

    C# (سی‌شارپ) یک زبان برنامه‌نویسی است که به طور اختصاصی توسط مایکروسافت توسعه داده شده. اگر C# و .NET در این لیست رتبه نسبتاً بالایی دارند یک دلیل عمده و مهم دارد و آن پشتیبانی نرم‌افزار Microsoft Robotic Developer Studio از این دو، به عنوان زبان‌های اصلی است.

   

   3 : Java

   اگر پیش از ورود به رباتیک، با علوم کامپیوتر سروکار داشته‌اید و با آنها آشنا هستید احتمالاً برای یادگیری زبان جاوا آمادگی دارید. جاوا نیز مانند متلب و سی‌شارپ یک زبان قابل تفسیر است. قابل تفسیر بودن به این معنی است که نمی‌توان آن را به طور مستقیم به زبان ماشین کامپایل کرد بلکه ماشین مجازی جاوا، دستورات را در زمان اجرا تفسیر می‌کند؛ در هر صورت زبان جاوا در برخی پروژه‌ها و کاربردهای رباتیک مفید و مورد اقبال است به همین دلیل یادگیری آن می‌تواند برای ما مفید باشد.

   

   2 : Python

   زبان پیتون در سال‌های اخیر و به طور ویژه در حوزه رباتیک دوباره احیا شد. اگر چه پیتون مانند جاوا یک زبان قابل تفسیر است اما عمده تمرکز طراحان بر راحتی استفاده از این زبان قرار گرفته است. به طور مثال در این زبان شما به انجام بسیاری از کارهای وقت‌گیر در برنامه‌نویسی مانند تعریف و مقداردهی متغییر نیاز ندارید. ضمناً حجم انبوهی از کتابخانه‌ها برای این زبان وجود دارد و به همین دلیل برای اجرای توابع ساده و ابتدایی نیازی به اختراع دوباره چرخ ندارید.

   با توجه به حمایت توسعه دهندگان بردهای الکترونیکی (به طور مثال Raspberry Pi) از زبان برنامه‌نویسی پیتون، احتمالاً در سال‌های آینده شاهد حضور پُررنگ‌تر این زبان در رباتیک خواهیم بود.

   

   1 : C / C++

   بسیاری از متخصصان معتقدند که زبان‌های C و C++ بهترین نقطه برای شروع برنامه‌نویسی در رباتیک(+) هستند. دلایل بسیاری هم برای این امر وجود دارد:

   . پشتیبانی سخت‌افزارهای بسیاری از این زبان‌ها

   . قابلیت پیاده‌سازی سیستم‌های بلادرنگ توسط این زبان‌ها 

   . امکان تعامل با سخت افزار

   . کتابخانه‌های آن به طور گسترده در دسترس است و ...

   C++ یکی از ملحقات زبان C به شمار می‌رود که امروزه در پروژه‌های رباتیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر چه برنامه‌نویسی به زبان‌های C و C++ به آسانی پیتون یا متلب نیست و اجرای یک برنامه مشابه بوسیله زبان C ، به کدنویسی  بیشتری احتیاج دارد اما با توجه به مزایایی که مطرح شد می‌توان این دو را نزدیک‌ترین زبان‌ها به استانداردهای رباتیک دانست.   طبیعتاً مهم‌ترین نکته در انتخاب زبان برنامه‌نویسی برای پروژه‌های رباتیک، پیدا کردن زبانی است که با سخت‌افزار شما تناسب داشته باشد. اگر زبان مورد علاقه شما در این لیست وجود ندارد لطفاً آن را در کامنت‌ها بنویسید و به دیگران معرفی کنید.
« آخرين ويرايش: 27 امرداد, 1399, 12:52:08 توسط azar23 »