انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

دیدن ارسال ها

این قسمت به شما امکان مشاهده تمامی پست‌های این کاربر را می‌دهد. توجه کنید که شما پست‌هایی که در قسمت‌های قابل دسترس شما، ارسال شده‌اند را می‌بینید.


ارسال‌ها - melika00

صفحه: [1]
1
 

کاربرد‌ها در زندگی

امروزه نیز می‌توان کاربرد‌های هوش مصنوعی‌ را در زندگی روزمره مشاهده کرد. برای مثال برخی از چراغ‌های راهنمایی رانندگی هوشمند با محاسبه زمان مورد نیاز برای توقف خودرو‌ها در پشت چراغ قرمز از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. غلط یاب‌ گوشی‌های هوشمند کلماتی را که نادرست نوشته شده‌اند را شناسایی و آن را با کلمه‌ی درست جایگذاری می‌کنند. آن‌ها شیوه نگارش شما را یاد می‌گیرند و کلماتی مناسب را برای تکمیل جمله ارائه می دهند. دستیار‌های صوتی گوگل (Google Now) ، اپل (Siri) و مایکروسافت (Cortana) به سوالات و درخواست‌های شما پاسخ می‌دهند و در هنگام رانندگی تنها با گوش سپردن به سخنان شما؛ برای دوستانتان پیامک می نگارد و ارسال می‌کند . همچنین با شناختی که از شما دارند (مانند سلیقه) به بررسی رستوران‌های نزدیک مورد علاقه شمامی‌پردازند و بهترین رستوران را پیشنهاد می‌دهند.

همچنین برخی از موتور‌های جستجوگر مانند گوگل شیوه جستجو نمودن شما را یاد می‌گیرند و متناسب با آنچه که به دنبال آن می‌گردید، نتایج را سفارش سازی می‌کنند. به تبلیغات هوشمند گوگل  نیز می‌‌توان اشاره کرد: کافی است یک اپلیکیشن را از فروشگاه اپلیکیشن گوگل (Google Play) دانلود و یا فیلمی را از یوتیوب نگاه کنید تا تبلیغات مرتبط با آن‌ها را در سایت‌هایی که از کد‌های تبلیغاتی گوگل استفاده می‌کنند مشاهده کنید. اپلیکیشن و سایت فیسبوک را نیز می‌توان به عنوان یکی از سایت‌هایی نام برد که با استفاده از هوش مصنوعی، تبلیغات خود را برای کاربران هدفمند نموده  و باعث شده است تا سودی چند برابر به دست آورد.

از دیگر کاربرد‌های هوش مصنوعی می‌توان  تطابق دادن اثر انگشت‌ها یا چهره‌ها برای باز نمودن قفل امنیتی گوشی‌های هوشمند را نام برد.

کاربردهای دیگر…


رفع مشکل عدم برقراری یا دریافت تماس با گوشی اندرویدی
آموزش انتخاب ناحیه و تنظیم فایل برای پرینت کردن در اتوکد
بهترین ویندوز برای سیستم های ضعیف کدام است؟   
آموزش اسکریپت در متلب (به زبان ساده)در حال حاضر نرم افزار‌هایی با استفاده از یادگیری ماشینی ساخته شده‌اند که قادر به تشخیص و توصیف اجسام درون تصویر و  تشخیص حالات (احساسات) از روی صورت هستند. شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و مایکروسافت نیز اقدام‌هایی در مورد توسعه‌ی پروژه‌هایی مانند سیستم تشخیص اجسام درون تصویر نیز انجام داده‌اند؛ اما تا به حال آن را برای استفاده عموم منتشر نکرده اند. از معروف‌ترین پروژه‌های بینایی ماشین با قابلیت تشخیص اشیاء، می‌توان پروژه‌ی Image Identification شرکت Wolfram را نام برد که برای استفاده عموم به صورت آنلاین منتشر شده است.

2
علاقه بشر به اتوماسیون و وسایل خودکار هر روزه رو به افزایش است؛ به همین دلیل وسایل زیادی در زندگی ما کاملا خودکار و اتوماتیک کار می کنند درحالی که شاید ۳۰ سال پیش به ذهن کسی هم خطور نمی کرد که این وسیله روزی کاملا اتوماتیک و خودکار عمل کنند. نمونه این وسیله جعبه دنده اتوموبیل‌ها است. هم اکنون بسیاری از سازندگان مطرح اتوموبیل به جعبه دنده اتوماتیک روی آورده اند. به همین دلیل در این آموزش قصد دارم تا ساخت دنده هوشمند آردوینو را با ماژول جوی استیک، سون سگمنت و شیفت رجیستر ۷۴HC595N به شما آموزش دهم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.


ماژول جوی استیک
ماژول جوی استیک در واقع ترکیبی از دو پتانسیومتر در دو راستای متفاوت و یک کلید فشاری است.با توجه به موقعیت قرار­گیری اهرم ماژول، عددی بین ۰ تا ۱۰۲۳ برای راستای افقی(x) عددی برای راستای عمودی(y) گزارش می دهد؛ درضمن با فشردن اهرم ماژول در راستای(z)، پایه مربوط به کلید فشاری، HIGH می شود. در این پروژه من از ماژول جوی استیک به عنوان دنده برای کنترل مقدار نمایشی بر روی سون سگمنت استفاده می کنم؛ لازم به ذکر است از کلید فشاری ماژول نیز به عنوان کلیدی برای ریست آردوینو استفاده می کنم.

ماژول جوی استیک برای ساخت دنده هوشمند آردوینو - دیجی اسپارک
سون سگمنت و شیفت رجیستر
در بسیاری از پروژه ها دیده­اید که برای راه اندازی سون سگمنت، از پین های متعددی در آردوینو استفاده می شود؛ زیرا همانطور که می دانید سون سگمنت ها ۱۰ پایه دارند که ۲ تا از آن ها GND می باشد پس برای راه اندازی مستقیم، ۸ پین از آردوینو شما را اشغال خواهند کرد.حال اگر برای پروژه ای به تعداد بیشتری پین نیاز باشد چه باید کرد؟ یکی از راه حل های این مشکل استفاده از شیفت رجیستر میان سون سگمنت و آردوینو است.نحوه کار شیفت رجیستر ها از حوصله این مطلب خارج است و من قصد ندارم به آن بپردازم؛ ولی در کلی می توان گفت شیفت رجیستر رابطی میان آردوینو سون سگمنت است که راه اندازی این نمایشگر های کوچک دوست داشتنی را تنها با اشغال سه پین از آردوینو ممکن می سازد.به این منظور، پین Qa شیفت رجیستر به سگمنت a سون سگمنت،پین Qb به سگمنت b، پین Qc به سگمنت c و الی آخر.از طرف دیگر تنها پین های SER یا data، SRCLK یا clock و RCLK یا latch به آردوینو متصل می شوند.

شیفت رجیستر برای سگمنت - دیجی اسپارک
 

نحوه کار دنده هوشمند آردوینو
موقعیت قرار گیری اهرم ماژول جوی استیک تعیین می کند که چه عددی بر روی نمایشگر نمایش داده شود.به این منظور اگر اهرم در شش نقطه تعیین شده، که به شرح زیر است قرار بگیرد اعداد متناظر آن بر روی سون سگمنت نمایش داده می شود.

حالت دنده‌های خودرو - دیجی اسپارک
لازم به ذکر است که حرف R را نمی توان بر روی سون سگمنت نمایش داد پس از حرف P به معنای پارک به جای R استفاده خواهیم کرد.اگر اهرم ماژول در هر کدام از موقعیت های بالا قرار گیرد عدد متناظر آن بر روی سون سگمنت نمایش داده می شود ولی اگر در مکانی تعیین نشده قرار بگیرد سگمنت های a,b,c,d,e,f به ترتیب روشن و خواموش می شوند و یک نمایش کوچک را به وجود می آورند.

شبیه سازی دنده با جوی استیک - دیجی اسپارک
 

اتصالات دنده هوشمند با جوی استیک
اتصالات شیفت رجیستر به سون سگمنت:
اتصالات شیفت رجیستر و سون سگمنت - دیجی اسپارک
 


* ممکن است سون سگمنت به دلیل جریان ورودی بالا، دچار سوختگی شود؛ پس بهتر است تا میان پایه GND سون سگمنت و GND آردوینو یک مقاومت ۲۲۰ اهم برای کنترل جریان قرار دهیم.

* سون سگمنت دارای دو پین GND می باشد.متصل کردن یکی از آن ها به GND آردوینو کفایت خواهد کرد

* چناچه را مقداردهی سون سگمنت آشنایی ندارید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست سوالتان را به صورت ثبت نظر مطرح کنید.من در سریع ترین زمان ممکن پاسخ سوال شما را خواهم داد.پ

اتصالات برد آردوینو جوی استیک دنده هوشمند آردوینو - دیجی اسپارک
 

اتصالات شیفت رجیستر به آردوینو
از آنجایی که نیاز داریم تا وضعیت خواندن یا نوشتن شیفت رجیستر را مشخص کنیم، پس پینRCLK  را به یکی از پین های دیجیتال آردوینو متصل می کنیم.برای فرستادن اطلاعات از آردوینو به شیفت رجیستر نیز از پین SER استفاده می کنیم.کلاک شیفت رجیستر نیز باید توسط آردوینو تعیین شود پس پین SRCLK نیز به یکی از پین های دیجیتال آردوینو متصل می شود.اگر پین SRCLR در وضعیت LOW گیرد، شیفت رجیستر ریست خواهد شد پس برای اطمینان از ریست نشدن شیفت رجیستر این پین را به ۵V متصل می کنیم.پین OE درست برعکس پین SRCLR عمل می کند؛ به این معنی که اگر این پین در وضعیت HIGH قرار گیرد، خروجی شیفت رجیستر را غیر فعال می کند پس برای اطمینان از خروجی پایدار و بدون قطعی شیفت رجیستر، این پین را به GND متصل می کنیم.

اتصالات شیفت رجیستر به برد آردوینو - دیجی اسپارک
 

اتصالات ماژول جوی استیک به آردوینو
از آنجایی که خروجی های ماژول جوی استیک عددی بین ۰ تا ۱۰۲۳ است، پس نیاز است تا به صورت آنالوگ خوانده شوند.به این منظور، خروجی های آنالوگ ماژول جوی استیک به پین های A0 و A1 که جزو ورودی های آنالوگ آردوینو محسوب می شوند، متصل خواهند شد.از کلید فشاری ماژول نیز برای ریست کل آردوینو استفاده می شود که البته ضروری نیست.اگر قصد انجام این کار را دارید کافیست تا پین SW ماژول را به پین RST یا RESET آردوینو متصل کنید.

اتصالات جوی استیک به برد آردوینو - دیجی اسپارک
شماتیک نهایی اتصالات مانند تصویر زیر خواهد بود.

شماتیک مدار شیفت رجیستر با سگمنت و برد آردوینو - دیجی اسپارک
 

وسایل و قطعات مورد نیاز
برد آردوینو Arduino ( من از مدل Nano استفاده می کنم. ولی شما می توانید از هر مدل دیگری نیز استفاده کنید).
شیفت رجیستر ۷۴HC595N
ماژول جوی استیک دارای کلید فشاری
سون سگمنت
برد بورد
مقاومت ۲۲۰ اهم
مقداری کابل فلت
وسایل ساخت دنده هوشمند آردوینو با جوی استیک - دیجی اسپارک
 

کدهای پروژه دنده هوشمند آردوینو
کدهای زیر را کپی کرده و در نرم افزار آردوینو IDE وارد کنید. سپس اقدام به آپلود کدها کنید. چنانچه در این مورد اطلاعی ندارید به آموزش کار با Arduino IDE مراجعه کرده و یا از بخش نظرات با من در ارتباط باشید.

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.
 

توضیحات کد آردوینو
ابتدا سه پین مربوط به پین های دیتای شیف رجیستر را مشخص می کنیم.

//Defining Shift-Register Pins
#define dataPin 2
#define latchPin 3
1
2
3
//Defining Shift-Register Pins
#define dataPin 2
#define latchPin 3
حال پین های مربوط به ماژول جوی استیک را تعیین می کنیم

//Defining Joy Stick Pin
#define vrxPin A0
#define vryPin A1
1
2
3
//Defining Joy Stick Pin
#define vrxPin A0
#define vryPin A1
سه متغیر از نوع byte تعریف می کنیم که به ترتیب مسئولیت نگه داری مقدار دسیمال وضعیت پین های سون سگمنت، نگه داری مقادیر HEX اعداد ۱ تا ۵ و حرف P و نگه داری مقدار HEX هرکدام از سگمنت های سون سگمنت برای اجرای نمایش در هنگام قرار گیری اهرم ماژول جوی استیک در محل تعیین نشده.

byte Display
byte data[] = {0x73 , 0x06 , 0x5B , 0x4F , 0x66 , 0x6D , 0x7D} ;   
byte segments[] = {0x01 , 0x02 , 0x04 , 0x08 , 0x10 , 0x20};
1
2
3
byte Display
byte data[] = {0x73 , 0x06 , 0x5B , 0x4F , 0x66 , 0x6D , 0x7D} ;   
byte segments[] = {0x01 , 0x02 , 0x04 , 0x08 , 0x10 , 0x20};
دو متغیر از نوع int تعریف می کنیم که وظیفه نگه داری مقادیر آنالوگ خوانده شده از ماژول جوی استیک را بر عهده دارند.

int vrxState ; //تعیین متغیری برای نگه داری مقادیر خوانده شده از محور X ماژول جوی استیک
int vryState ; //تعیین متغیری برای نگه داری مقادیر خوانده شده از محور Y ماژول جوی استیک
1
2
int vrxState ; //تعیین متغیری برای نگه داری مقادیر خوانده شده از محور X ماژول جوی استیک
int vryState ; //تعیین متغیری برای نگه داری مقادیر خوانده شده از محور Y ماژول جوی استیک
در این سه خط تمام سه پین مربوط به شیفت رجیستر را به عنوان خروجی تعریف می کنیم.

pinMode(dataPin , OUTPUT);
pinMode(latchPin , OUTPUT);
pinMode(clockPin , OUTPUT);
1
2
3
pinMode(dataPin , OUTPUT);
pinMode(latchPin , OUTPUT);
pinMode(clockPin , OUTPUT);
در این دو خط پین های مربوط به ماژول جوی استیک را به عنوان ورودی تعریف می کنیم.

pinMode(vrxPin , INPUT);
pinMode(vryPin , INPUT);
1
2
pinMode(vrxPin , INPUT);
pinMode(vryPin , INPUT);
در این دو خط مقدار خوانده شده از پین های ماژول جوی استیک را در متغیر های متناظرشان قرار می دهیم.

vrxState = analogRead(vrxPin); //قرار دادن مقدار خوانده شده از پین VRX جوی استیک در متغیر vrxState
vryState = analogRead(vryPin); //قرار دادن مقدار خوانده شده از پین VRY جوی استیک در متغیر vrySta
1
2
vrxState = analogRead(vrxPin); //قرار دادن مقدار خوانده شده از پین VRX جوی استیک در متغیر vrxState
vryState = analogRead(vryPin); //قرار دادن مقدار خوانده شده از پین VRY جوی استیک در متغیر vrySta
در این خط به برنامه می گوییم که تابعی به نام correction() که در ادامه به آن خواهم پرداخت را انجام دهد.

correction(); //تثبیت مقادیر خوانده شده از ماژول جوی استیک
1
correction(); //تثبیت مقادیر خوانده شده از ماژول جوی استیک
 

تعویض دنده هوشمند آردوینو با جوی استیک - دیجی اسپارک
 

تابع correction()
از آنجایی که برای تطبیق مکان اهرم ماژول جوی استیک با مکان های از قبل تعیین شده از دستور switch … case استفاده کردم و دستور switch … case فقط اعداد دقیق را قبول می کند، مجبور شدم تا تابعی بنویسم که مقدار خوانده شده از پین های ماژول جوی استیک را ایزوله و ثابت کنید و اگر اعداد در بازه خاصی بود آن ها به عدد نزدیک تر تقریب بزند.کار این تابع به این صورت است:

اگر مقدار خوانده شده از راستای افقی کوچکتر از ۱۰ بود، آن را به ۰ تبدیل می کنم.
اگر مقدار خوانده شده از راستای عمودی کوچکتر از ۱۰ بود، آن را به ۰ تبدیل می کنم.
اگر مقدار خوانده شده از راستای افقی عددی بین ۵۰۵ تا ۵۲۰ بود، آن را به ۵۱۲ تبدیل می کنم.
اگر مقدار خوانده شده از راستای افقی عددی بین ۵۰۵ تا ۵۲۰ بود، آن را به ۵۱۲ تبدیل می کنم.
اگر مقدار خوانده شده از راستای افقی بیشتر از ۱۰۰۰ بود، آن را به ۱۰۲۳ تبدیل می کنم.
اگر مقدار خوانده شده از راستای عمودی بیشتر از ۱۰۰۰ بود، آن را به ۱۰۲۳ تبدیل می کنم.
 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.
 

جمع بندی دنده هوشمند آردوینو
در این پروژه ما اقدام به ساخت یک دنده هوشمند با برد آردوینو، سون سگمنت، شیفت رجیستر ۷۴HC595N و ماژول جوی استیک همانند خودرو های دنده اتوماتیک و همچنین نحوه راه اندازی و استفاده از شیفت رجیستر ۷۴HC595N را نیز آموختیم.با توجه موقعیت قرار گیری اهرم ماژول جوی استیک عدد متناظر آن مکان بر روی سون سگمنت نمایش داده خواهد شد و در صورت عدم تطبیق مکان اهرم با مکان های تعیین شده، یک نمایش زیبا بر روی سون سگمنت اتفاق خواهد افتاد.شما همچنین می توانید به جای سون سگمنت، سرعت یک موتور را با این پروژه کنترل کرده و این پروژه را هرچه بیشتر به واقعیت نزدیک کنید.به همین راحتی برای خودتان یک دنده هوشمند خلاقانه برای خودتان ساخته اید.امیدوارم از این پروژه لذت برده باشید.

پروژه دنده هوشمند آردوینو با جوی استیک - دیجی اسپارک
 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوال شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

3
 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین بزرگ‌ترین دوره‌های آنلاین رباتیک دانش‌آموزی در کشور را برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، همه مراکز فرهنگی و هنری کانون استان قزوین با همکاری برگزار کننده مسابقات کشوری دانشگاه صنعتی شریف برای برگزاری بزرگ‌ترین دوره‌های آنلاین رباتیک دانش‌آموزی در کشور ثبت نام می‌کنند.

این آموزش شامل دوره‌های، مکانیک، الکترونیک، برنامه‌نویسی، ساخت ربات جنگجو، تعقیب خط، فوتبالیست، ساخت مدار دزدگیر، سون سگمنت، آژیر و ساخت دستگاه جوجه‌کشی، نوشابه ریز است.

ثبت نام در تمام مراکز فرهنگی و هنری کانون استان قزوین انجام می‌شود و علاقه‌مندان می‌‎‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۰۹۳۷۴۷۰۰۹۳۳ و ۰۲۸۳۳۷۸۸۲۹۹ تماس بگیرند.۲۴ تا از رایج ترین مشکلات ویندوز ۱۰+ راه حل
راهنمای تصویری شروع به کار نرم افزار اکسل و معرفی کلیات (بهمراه تمرین)
مشکل قطع و وصل شدن وای فای گوشی اندرویدی +راه حل
۴۰ کلید میانبر در اکسل که سرعت کارتان را دو برابر می کنند

صفحه: [1]