انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: تشخیص مانع با استفاده از سنسور مادون قرمز  (دفعات بازدید: 1756 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین amirhadi

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 1
    • ديدن مشخصات
با سلام
من قصد دارم که با استفاده از میکروکنترلر AVR و سنسورمادون قرمز یک سیستم تشخیص مانع درست کنم در محدوده کاری 6 متر ( چیزی مشابه سنسور درب پارکینگ).
فرستنده : TSAL6200
گیرنده : TSOP1138 با فرکانس کاری 38KHZ
1. باید خروجی میکرو یک پالس مربعی با فرکانس 38KHZ باشه و به صورت مستقیم خروجی میکروم رو به گیرنده بدم ؟
2. از چند تا دیود فرستنده استفاده کنم ؟
3. آیا لازمه برای فرستنده رفلکتور بذارم ؟
4. آیا لازمه برای گیرنده لنز بذارم ؟
5. تاثیرات نویز و نور خورشید بر روی گیرنده رو چطوری از بین ببرم ؟
6. روی چشمی درب پارگینگ در هر دو طرف یک شیشه مشکی رنگ قرار داره . کاربردش چیه و لازمه که استفاده کنم ازش ؟
« آخرين ويرايش: 09 شهریور, 1396, 07:12:30 توسط amirhadi »

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1669
    • ديدن مشخصات
دوست عزیز برای این کاربرد امواج آلترا سونیک مناسب تر می باشد و با توجه به سرعت پایین تر امواج آلترا سونیک کنترل بهتری روی سیستم دارید و اندازه گیری زمانی پالس رفت و برگشت به صورت دقیق تری اندازه گیری می شود. پیشنهاد می شود برای این منظور از ماژول های اولتراسونیک استفاده کنید.
در صورتی که حتما قصد انجام این کار با مادون قرمز را دارید :
گیرنده TSOP1138 نیازی ندارد پالسی با میکرو به آن اعمال کنید بلکه این گیرنده پالس های کد شده به صورت کدینگ منچستر که توسط فرستنده در فرکانس 38 کیلو هرتز ارسال میشود دریافت و آن را دیکد میکند بنابر این شما باید کد ارسال شده روی خروجی این گیرنده را دریافت و فاصله زمانی آن با کد ارسال شده را اندازه بگیرید. در مورد کدینگ منچستر و پروتکل مادون قرمز RC5 مطالعه کنید.