انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: مولتی متر کلمپی  (دفعات بازدید: 1241 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین niloo

  • کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 2
  • امتیاز: 0
    • ديدن مشخصات
مولتی متر کلمپی
« : 06 دی, 1399, 11:21:25 »
جهت اندازه گیری شدت جریان الکتریکی عبوری از کابل حامی جریان از مولتی متر کلمپی استفاده می گردد. این دستگاه با نام های آمپرمتر کلمپی و آمپرمتر انبری نیز در بازار معرفی می شود.

انواع مولتی متر کلمپی چیست؟
انواع مولتی متر کلمپی در دو نوع آنالوگ و مولتی متر کلمپی دیجیتال تولید می شوند نسل قدیمی مولتی متر کلمپی آنالوگ به دلیل برخی محدودیت ها در نمایش کمیت های مختلف در حال انقراض است اما مولتی مترهای کلمپی دیجیتال به دلیل برخورداری از امکانات بسیار گسترده توسط مهندسین برق استفاده می شود.

مزیت استفاده از مولتی متر کلمپی چیست؟ نسبت به مولتی متر معمولی
توسط مولتی متر های مجهز به آمپرمتر نیز می توان جریان الکتریکی را اندازه گیری کرد اما استفاده از مولتی متر برای اندازه گیری جریان محدود به آمپرهای کمتر از 10 آمپر می شود و همچنین مشکل دیگر قرار دادن مولتی متر در مدار است.

برای اندازه گیری آمپر توسط مولتی متر ناگزیر به قرار دادن مولتی متر در مدار به صورت سری می باشیم  که ناگزیریم مدار را قطع نماییم همیشه به این سادگی نیست برای مثال جهت اندازه گیری جریان مصرفی یا جریان نشتی هریک از مصرف کننده ها در خودرو  مجبور به قطع سیم آن هستیم آیا چنین کاری در خودروهای جدید با پیچیدگی های فراوان ممکن است.

بهترین مولتی متر کلمپی چیست؟
نسل جدید مولتی مترهای کلمپی بسیار پیشرفته هستند برخی مدل های ساده و ارزان قیمت فقط توانایی اندازه گیری آمپر AC را دارند در صورتی که در جستجوی بهترین مولتی متر کلمپی  و مدل گرانتر هستید که بتوانند علاوه بر اندازه گیری آمپر متناوب ( AC ) توانایی سنجش آمپر مستقیم (DC) را داشته باشند ابتدا باید بدانید بهترین مولتی متر کلمپی  دارای چه ویژگی هایی است. 

اجزای مولتی متر کلمپی چیست؟
این دستگاه دارای انبر یا حلقه در قسمت بالای خود دارد قسمت مهم تکنولوژی جدید آمپرمتر کلمپی در انبر ویا فک باز شونده آن قرار دارد انرژی الکترو مغناطیسی جریان عبوری از کابل یا مدار توسط سنسورهای اثر حال موجود در انبر به ولتاژ تبدیل می گردد ولتاژ بوجود آمده مقیاسی از آمپر عبوری از کابل می باشد این ولتاژ توسط مدارات داخلی دریافت و پس از تبدیل این سیگنال توسط آسی های A/D به پردازنده ها منتقل و سپس توسط LCD نمایش داده می شوند.
« آخرين ويرايش: 20 دی, 1399, 01:58:50 توسط admin »