انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

آخرین ارسال‌ها

صفحه: [1] 2 3 ... 10
1
پاسخگویی و رفع نیاز مشتریان / پاسخ : خرید
« آخرين ارسال توسط A.h 23 تیر, 1399, 08:59:31  »
سلام من یک موتور آرمیچر با سرعت بالا برای یک مینی سنگ کوچک میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید
2
مدارهای الکترونیک صوتی / پاسخ : ماژول
« آخرين ارسال توسط Sara_gh 22 تیر, 1399, 09:13:34  »
سلام وقتتون بخیر
من دنبال یه قطعه آماده یا ماژولی میگردم که بتونم حداقل ۲ دقیقه روش صدا ضبط کنم و بعد با فشردن دکمه هربار اون صدا پخش بشه.
قابلیت پاک کردن فایل قبلی و ضبط مجدد هم داشته باشه ( یا اگر ضبط کردنی هم نباشه و فایل صوتی رو بریزم روی حافطه اش هم خوبه)
به علاوه یا خودش اسپیکر قوی داشته باشه یا قابل تقویت کردن باشه شدت صداش.
لطفا راهنماییم کنید...
3
کنترل بی سیم، ماژول های RF و مدارهای مخابراتی / سیم تلفن
« آخرين ارسال توسط rezaat 19 تیر, 1399, 12:06:22  »
سلام وقت بخیر
یه سوال داشتم ما به ناچار چهل متر سیم تلفن کشیدیم برای برقرای
چون تو فضای باز هست هر سری مشکل قطعی وصلی هم برای اینترنت هم بوق تلفن رو داریم اون سیم همش در معرض آفتاب و بارون هست که برای همین کیفیت رو از دست میده
کیت  موجود هست تو سایت بشه به جای سیم ارتباط بیسیم باشه این فاصله چهل متر که من بوق رو تو خونه بتونم دریافت کنم یعنی مبدا رو به فرستنده گینده و مقصد رو به فرستنده گیرنده متصل کنم راحت بشم کلافه شدیم
مبدا مقصد هر دو برق دارن کیتی که نیاز به برق باشه مشکلی ندارم
لطفا راهنمایی کنید
4
مدارهای الکترونیک نوری / گیرنده ی 904nm لیزر
« آخرين ارسال توسط mrfoad89 16 تیر, 1399, 03:32:39  »
سلام.
من نیاز به یه سنسور و برد دارم که امواج لیزر با طول موج ۹۰۴نانومتر رو تشخیص بده و اعلام کنه. تقریبا هیچ سر رشته ای از الکترونیک ندارم میشه لطفا راهنمایی کنید ؟!نیاز نیست دقیق باشه صرفا محدوده ای شامل ۹۰۴نانومتر کفایت میکنه
5
nrf24l01 ماژول مناسبی هست
6
بحث آزاد / کلید های صنعتی
« آخرين ارسال توسط samrad 06 تیر, 1399, 06:34:06  »

    انواع کلید صنعتی

جهت کنترل وسایل الکتریکی و مصرف کننده ها از وسایل مختلفی استفاده می کنند. یکی از ساده ترین راه های کنترل وسایل برقی استفاده از انواع کلید صنعتی است. به طور کلی کلید وسیله ای است که با تغییر حالتی که در آن به وجود می آید باعث قطع و یا وصل مدار الکتریکی می شود.

 

انواع کلید های صنعتی

 

معمولاً کلیدهای صنعتی با توجه به اینکه در کجا و برای چه قدرتی مورد استفاده قرار می گیرند به شکل های متفاوتی ساخته می شوند. مثلاً از نظر ساختمان خارجی برای مکان های مرطوب، خشک، گرم و یا جایی که امکان ضربه وجود دارد به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که در برابر این عوامل مقاومت لازم را داشته باشند و از نظر جریان عبوری نیز با آمپراژهای مختلف از چند تا چند هزار آمپر ساخته می شوند.

عمل تغییر حالت کلید صنعتی از نیروی مکانیکی ناشی می شود و بر اساس اینکه این نیروی مکانیکی مستقیماً به کلید اعمال شود یا توسط انرژی دیگری مثل الکتریسته، می توان انواع کلیدها را به دو دسته تقسیم کرد:

        کلید های ساده

کلید های ساده نوعی از کلید های صنعتی هستند که برای تغییر حالت احتیاج به انرژی مکانیکی دارند که این عمل به طور مستقیم روی خود کلید انجام می گیرد و به صورت های یک پل، دو پل، سه پل و … ساخته می شوند که از نظر ساختمان و قطع و وصل ولتاژ خود نیز به چند دسته تقسیم می گردند، به طور مثال:

کلید سکسیونر فقط جدا کننده ولتاژ است یعنی زمانی می تواند وصل یا قطع شود که جریانی از مدار عبور نکند (قبلاً جریان قطع شده باشد) چون ساختمانش به سیستم های جرقه گیر مجهز نیست.پس همان طور که گفته شد قطع و وصل این کلید در زیر بار مجاز نیست و بر عکس کلید دیژنکتور (کلید قدرت) قابل قطع و وصل برای مدارهای پرقدرت در زیر بار است. این کلید به سیستم های جرقه گیر مجهز است، به طوری که در هنگام قطع و وصل در زیر بار به ویژه زمان قطع وقتی که کنتاکت ها از یکدیگر جدا می شوند اجازه نمی دهد تا بین آنها جرقه (قوس الکتریکی) شدید به وجود آید.
دژنکتور چیست کلید قدرت
                               

        کلید های مرکب

کلید های مرکب نوعی دیگر از کلید صنعتی هستند که نیروی مکانیکی را جهت تغییر حالت از انرژی واسطه ای (مانند برق مغناطیس، حرارت، برودت، نور و …) دریافت می کنند، مانند انواع رله مثل بی متال، کلید های اتوماتیک و کنتاکتور (کلیدهای مغناطیسی)، فتوسل، ترانزیستور و المانهای دیگر الکترونیکی.

با استفاده از کنتاکتور می توان برای برنامه ریزی و کنترل نحوه کار کرد دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی، مدارهای فرمان متنوعی را به صورت اتوماتیک و دستی طراحی نمود. مدار قدرت و فرمان، مدارهایی هستند که به کمک آن ها می توان نحوه کار بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی را برنامه ریزی و کنترل نمود. برای طراحی مدارهای فرمان، از وسایل مختلفی استفاده می شود که مهمترین آنها کنتاکتور است. از دیگر کلیدهای صنعتی پر استفاده در مدار قدرت و فرمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شستی استپ و استارت، رله حرارتی یا بی متال، لامپ سیگنال، فيوز، لیمیت سوئیچ ها، کلیدهای تابع فشار، کلیدهای شناور، تایمرها، کلیدهای تابع حرارت، چشم های الکتریکی و کلیدهای تابع دور (کلید گریز از مرکز).
در این مقاله قصد داریم همه چیز را در مورد کلید های ساده بررسی کنیم. کلیدهای ساده به دو دسته لحظه ای و دائمی تقسیم می شوند. برای آنکه یک کلید بطور لحظه ای عمل کند، نیروی مکانیکی دائمی لازم نیست، مانند شستی زنگ. اما کلیدهای ساده دائمی، کلیدهایی هستند که برای تغییر حالت آن ها از وصل به قطع و یا بالعكس به یک نیروی دائمی نیاز است.

کلید های دائمی از نظر ساختمان داخلی به شکل های مختلف اهرمی یا تیغه ای، غلطکی ، زبانه ای، سلکتور سوئیچ و کلید گردان ساخته می شوند.

 

    کلید اهرمی

کلید اهرمی ساده (تیغه ای) از ساده ترین نوع کلید ها است. در کلید اهرمی، تیغه های کاردی شکل بر روی محور گردانی سوار شده است. گردش محور توسط اهرم، باعث اتصال تیغه های کاردی شکل به کنتاکت های ثابت می شود.

 از کلید اهرمی بیشتر برای جدا کردن مدارهای کم جریان استفاده می شود. در صنعت اغلب به آن کلید چاقویی یا کلید کاردی می گویند. در کلیدهای جریان کمتر با استفاده از دو کنتاکت (زیر تیغه و محل ورود جریان) که با فاصله قرار دارند، با بستن رشته سیم نازکی عمل فیوز را برای هر تیغه انجام می دهند و در کلیدهای قدرت بالاتر از فیوزهای کاردی (NH) در زیر تیغه استفاده می کنند و در بعضی از انواع کلید، خود فیوز کاردی به جای تیغۀ کلید با حرکتی هم زمان (برای هر سه فاز) عمل قطع و وصل را انجام می دهد. برای جاگذاری فیوزهای کاردی و همچنین برداشتن آن از وسیله ای به نام فیوزکش استفاده می کنند.    کلید غلطکی

ساختمان این کلید از یک استوانه عایق که حول محوری به شکل دایره حرکت می کند، تشکیل شده و روی استوانه در قسمت های لازم قطعات هادی به صورت نوار قرار داده شده است، فرم استوانه و قطعات هادی به صورتی است که با حرکت استوانه در حول محورش می تواند کنتاکت های ثابتی را به هم وصل و یا از یکدیگر جدا نماید.

اگر قسمت های فرورفته استوانه (غلتک) در جلوی کنتاکت های ثابت قرار بگیرد، حالت قطع و اگر قسمت های برآمده جلوی کنتاکت قرار بگیرد، آنها را به هم وصل می کند. عمر مفید این کلید به علت تماس هادی با کنتاکت ها زیاد نیست.

 

     کلید زبانه ای

یکی دیگر از کلیدهای صنعتی ساده کلید زبانه ای است که از زبانه ای از اهرم، صفحه زبانه دار، کنتاکت های متحرک و ثابت و فنر تشکیل شده است. در کلید غلتکی به خاطر تماس و سائیدگی که بین نوار هادی و کنتاکت های ثابت به وجود می آید از عمر کلید کاسته می شود. به همین خاطر از کلید غلتکی کمتر استفاده می شود و به جای آن از کلید زبانه ای به جای قرار دادن نوار هادی روی استوانه و تماس آن با تیغه های ثابت، استوانه را طوری طراحی می کنند که دارای برجستگی و فرورفتگی هایی می باشد که این استوانه حول محور خود حرکت کرده و زبانه هایی را بالا و پایین می برد. قطع و وصل کنتاکت ها در این کلید بدون اصطکاک مکانیکی انجام می شود. به همین دلیل طول عمر و مرغوبیت این کلیدها بیشتر است.

زبانه مزبور کنتاکتهای متحرک (پلاتین) را به کنتاکت های ثابت، وصل و یا آنها را از هم جدا می کند. کلید زبانه ای به صورت های تابلویی توکار (که معمولاً در صنعت به آن کلید سلکتور هم می گویند) و یا روی کار ساخته می شود.     سلکتور سوئیچ

سلکتور سوئیچ یک تجهیز الکترومکانیکال است که می تواند جریان الکتریکی در مدار را به صورت دستی قطع و وصل کند. این قطعه گاهی در منابع ولتاژ پله ای به منظور انتخاب ولتاژ متفاوت برای خروجی کاربرد دارد. سلكتور سوئيچ ها کلیدهایی هستند كه براي انتخاب وضعیت­ های مختلف طراحي می­ شوند، مانند كليد گردان دو حالته سه فاز كه براي راه اندازي موتورهاي سه فاز به شکل چپ گرد و راستگرد در مدار ستاره مثلث به کار می رود.

 از اين نوع کلیدهای سلکتوری برای باز و بسته کردن دستی کنتاکت ها استفاده می شود و در انواع ثابت، بازگشت فنری و کلید دار موجوداست.

از سلکتور سوئیچ براي اندازه گيري ولتاژ بين فازهاي مختلف، و همچنین ولتاژ هر فاز نسبت به سيم صفر استفاده مي­ کنند. نوع ديگر اين كليدها سلكتور سوئيچي است كه روي آوومترها نصب می ­شود و به وسيلۀ آن آوومتر را مي­ توان در حالت اندازه گيري ولت، آمپر یا اهم با رنج مختلف قرار داد.

كليد فن كويل هم يك سلكتور سوئيچ است كه به وسيلۀ آن مي توان موتور را در حالت دور كم، دور متوسط و دور زياد قرار داد و یا آن را خاموش كرد.    تفاوت سلکتور سوئیچ با شستی

   کليدهای سلکتوری اشنایدر در انواع دو و سه وضعيتی تولید می شوند. تفاوت عمده ای که بين يک شستی فشاری و يک سلکتور سوئیچ وجود دارد در مکانيزم عملکرد آن است.

 در سلکتور سوئيچ برای باز و يا بسته کردن يک کنتاکت بايد از مکانیزم چرخشی استفاده شود. در طراحی سلکتور سوئیچ های فلزی اشنایدر از کنتاکت های کمکی ZBE101 و ZBE102 استفاده شده است. کليدهای سلکتوری اغلب برای انتخاب يکی از چند حالت مدار مانند عملکرد دستی، عملکرد اتوماتيک، سرعت کم يا زياد، پايين و بالا، چپ يا راست و یا توقف وچرخش به کار می رود.

 

    کلید گردان

كليد گردان یک سوئیچ است که با گردش خود، عملکرد مدار را کنترل می کند. این کلید از یک محور و بازوهای کنتاکت تشکیل شده است و با چرخش محور کلید در جهت عقربه های ساعت یا برعکس، کنتاکت ها تغییر وضعیت می دهند.

کلید گردان یا کلید چرخشی براي جريان هاي الكتريكي كم و درحدود ۱۰۰ آمپر تولید می شود و معمولاً قابل قطع در زير بار است. اين كليد در جریان AC ،DC قابل استفاده بوده و در كاربردهاي مختلفي توليد و عرضه مي­ شوند. کلید سه فازگردان دو حالته ستاره و مثلث يك نوع سلكتورسوئيچ است كه به وسيلۀ آن مي توان ابتدا موتور را در حالت ستاره به راه انداخت سپس آن را در حالت مثلث قرار داد تا موتور به حالت مثلث كار كند. کلید گردان انواع مختلف سه حالته چهار حالته و پنج حالته دارد.    كليد فيوز

كليد فيوز نوعي از كليدهای صنعتی است كه قطع آن باعث خارج شدن فيوزها از مدار شده و قطع و وصل آن­ها به وسیلۀ دست صورت مي ­گيرد. با قطع كليد، تعويض فيوزها به سادگي انجام مي­ شود. چون كليد فيوزها معمولاً بر روي تابلو نصب می­ شوند نه داخل آن.

براي تعويض فيوزها نيازي به باز كردن در تابلو نيست و به همين جهت براي تعويض فيوزها خطري وجود ندارد. كاربرد اين كليدها براي جلوگيري از خطرات احتمالي در زمان تعويض فيوزها در شبكه فشارضعيف است.
کلید فیوز
                       

اين كليد در مقایسه با كليد خودكار ارزانتر و از نظر جايگيري و ابعاد كوچكتر است. به عبارت دیگر موارد استفاده اين نوع كليد بيشتر در توزيع برق كارخانجات، روشنايي، پست هاي ترانسفوماتور و خطوط انتقال انرژي و در مواقعي كه قدرت قطع بالايي احتياج است به جاي فيوز از اين كليدها استفاده مي ­شود.

بسياري از حوادثي که در شبكه فشار ضعيف به برق گرفتگي مي­ انجامد، مربوط به قوس الكتريكي است كه در موقع تعويض فيوز يعني در هنگام درآوردن فيوز زیر بار و يا جا انداختن آن زير جريان اتصال كوتاه، به وجود مي آيد. لذا براي جلوگيري از خطراتي که در زمان تعويض فيوزها در شبكه فشار ضعيف پيش مي آيد، بهتر است كه به جاي كليد و فيوز از كليد فيوز استفاده شود.

در كليد فيوز، فيوزها روي در كليد سوار شده و با باز كردن در كليد، فيوزها از شبكه جدا شده كه مي­ توان با بيرون آوردن در كليد اقدام به تعویض فیوزها کرد و پس از تعويض فيوزها، در كليد در داخل مجموعه جا زده شده و با بستن آن، فيوزها در شبكه قرار مي گيرند.برخي از اجزاء كليدفيوز به شرح زير است:

 – ۱پايه ثابت
 – ۲بخش متحرك و حمل كننده فيوز
 – ۳ترمينال ها و سوراخ هاي لازم جهت نصب كليد روي باس بار
 – ۴ترمينال هاي اتصال كابل هاي ورودي و خروجي
 – ۵كنتاكت هاي نصب فيوز

منبع: الیکا
7
سلام یک مازول rf خوب باکیفیت میخواستم به من معرفی کنیدکه بین دوavr درساختمان 7طبقه وبیشترکه بین هر طبقه با بشت بام ارتبات ایجادکندایامدل nrf خوب است ومدلهای دیگرچطور
8
به نظر نمیاد مشکلی باشه ، یه بار تست بزنین ببینین چی میشه ،
از تستر باتری استفاده کنین و مدت زمان شارژ و دشارژ رو تست کنین احتمالا اوکی باشه
9
بحث آزاد / پاسخ : تابلوسازی در اصفهان
« آخرين ارسال توسط سید محمد مهدی رضائی 02 تیر, 1399, 07:44:43  »
 ::)احسنت
10
بحث آزاد / پاسخ : لوله کشی برق ساختمان
« آخرين ارسال توسط سید محمد مهدی رضائی 02 تیر, 1399, 07:42:49  »
احسنت عالی بود
 ;D ???
صفحه: [1] 2 3 ... 10