شاخه برنامه نویسی > پردازش تصویر و سیگنال

تشخیص صدای انسان

(1/1)

hamed2016:
با سلام
من دنیال یه چیزی هستم که بتونه در سروصدای زیاد صدای انسان رو تشخیص بده.
میشه صدای با فرکانس بالا رو حذف کرد؟ بطوریکه فقط صدای انسان شنیده بشه
برای ربات امدادگر می خوام.

ممنون

محمد پورخلیلی:
برای حذف نویز محیط دو راه میدونم. یکی استفاده از میکروفون ثانویه و یکی هم پردازش صوت که کتابخونه هاش برای سیستم های مختلف موجوده.

مسئول فنی:

--- نقل‌قول از: hamed2016 در 27 آبان, 1394, 02:11:54 ---با سلام
من دنیال یه چیزی هستم که بتونه در سروصدای زیاد صدای انسان رو تشخیص بده.
میشه صدای با فرکانس بالا رو حذف کرد؟ بطوریکه فقط صدای انسان شنیده بشه
برای ربات امدادگر می خوام.

ممنون

--- End quote ---

به نظر میرسه که چنین راهی برای استفاده در ربات امدادگر برای یافتن افراد چندان عملی نیست و نهایتا در شرایط آزمایشگاهی ممکن است کار کند.
حذف فرکانس های بالا با استفاده از فیلترهای پسیو و اکتیو امکان پذیر است اما بسیاری از صداهای محیط دارای فرکانسی در محدودده معمول برای صدای انسان است و جدا کردن صدای انسان از صدای محیط نیازمند یافتن الگوریتم مناسب و پیاده سازی آن است و معمولا نیاز به پردازنده قوی دارد

hamed2016:
آیا این کار امکان پذیره؟
می تونیم با تشخیص صدای انسان و آنالیز کردن اون فقط ربات صدای انسان رو بشنوه؟

hamed2016:
می تونیم با استفده از فیلترهای پسیو و اکتیو فرکانس های بالارو حذف کنیم و بعدش روی فرکانس های پایین تر کار کنیم که بتونه صدای انسان رو تشخیص بده؟

مدار اکتیو و پسیو:
در کل مدارهای الکترونیکی از سه المان پایه تشکیل شده اند که تمامی قطعات درون مدارها رو میشه توسط این سه المان مدل سازی کرد . این سه المان عبارتند از مقاومت ، خازن و سلف.مقاومت در حقیقت مصرف کننده انرژی الکتریکی در مدار می باشد و خازن و سلف عناصر ذخیره ساز انرژی . بدین صورت که در مواقعی انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کنن (شارژ) و در مواقعی دیگر این انرژی رو تخلیه می کنن (دشارژ) . همچنین سلف المان ذخیره ساز جریان (در میدان مغناطیسی داخل سیم پیچ) و خازن المان ذخیره ساز ولتاژ (در میدان الکتریکی بین دو جوشن) می باشد. حالا:
عناصر مدار به دو دسته کلی تقسیم میشن:
1- active: تولید کننده توان مثل باتری که توان منفی دارن از نظر جبری
2- passive: مصرف کننده توان که توان مثبت دارن مثل همون سه عنصر مقاومت و خازن و سلف.
مدارهایی که با این سه عنصر درست بشن مدارهای پسیو هستند و مدارهایی که با عناصر اکتیو مثل منبع و آپ امپ و ترانزیستور (که با منبع جریان مدل میشه) رو مدارهای اکتیو می نامند.

کنترل

[0] صندوق پستی

Go to full version