انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: ترانس اندازه گیری جریان های زیاد (CT)  (دفعات بازدید: 1534 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین مسئول فنی

  • مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • *****
  • ارسال: 1616
  • امتیاز: 643
    • ديدن مشخصات
ترانسفورماتورهای اندازه گیری که در دو نوع ترانس جریان (CT) و ترانس ولتاژ (PT) می باشند در اندازه گیری های صنعتی به کار می روند. در صنایع معمولا اندازه ولتاژ و جریانی که نیاز به اندازه گیری دارند بسیار بزرگ است و در عملا پیاده سازی تجهیزاتی که به طور مستقیم این مقادیر را اندازه بگیرد بسیار هزینه بر، غیر ایمن و یا نا ممکن است. راه معمول برای اندازه گیری ولتاژ و جریان های بزرگ، نمونه گیری از آن ها و کاهش آن ها است.

به عنوان مثال می توان از جریان 1000 آمپری توسط CT نمونه برداری کرد و با نمونه با ضریب های مشخصی مثل 1000 و 2000 و غیره کمتر از جریان اصلی است و بنابراین به جای اندازه گیری مستقیم جریان 1000 آمپری، یک جریان در حد 0.5 یا 1 آمپر را اندازه گیری می کنیم. یکی دیگر از مزایای CT ها و PT ها آن است که جریان و ولتاژ کاهش یافته در خروجی آن ها ایزوله است.


در عمل اولیه CT ها شامل یک دور سیم پیچ است که توسط سیم حامل جریان ایجاد می شود و هزینه ساخت CT کاهش و نیاز به ایجاد برش در سیم حامل جریان برای وصل کردن CT نخواهد بود(سیم حامل جریان از وسط ترانس عبور می کند) و ثانویه آن شامل یک سیم پیچ N دوری است و جریان ثانویه N برابر کمتر از جریان اولیه است. توجه کنید که هیچ گاه نباید دو سر ثانویه ترانس CT باز باشد یا به امپدانس زیاد متصل باشد زیرا باعث افزایش بسیار زیاد ولتاژ ثانویه خواهد شد. معمولا ثانویه CT به ابزارهای اندازه گیری جریان متصل هستند که امپدانس بسیار کم دارند وعملا اتصال کوتاه هستند.برای مشاهده چند نمونه از ترانس های جریان موجود در فروشگاه، به لینک های زیر مراجعه نمایید:

ترانس جریان ZMCT350B 1000:1

ترانس جریان ZMCT118A 2000:1

ترانس جریان ZEMCT303A 1000:1

ترانس جریان ZMCT103U 1000:1


« آخرين ويرايش: 20 آذر, 1395, 01:42:21 توسط Hesam Ahmadi »