انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: lcd 4*40  (دفعات بازدید: 41 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین behtaj

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 4
    • ديدن مشخصات
lcd 4*40
« : 16 بهمن, 1398, 01:31:02 »
سلام
همانطور که در جریان هستید از فروشگاهتون lcd 4*40 خریداری کردم و پین های ارسال داده آن با lcd قبلیم متفاوت هست و چون Pcb را قبلا طراحی کردم خواستم ببینم چجوری می تونم در کدویژن با تغییر برنامه به جای استفاده از پین های D7 , D6 ,D5 ,D4 ال سی دی بتونم از پین های D0, D1, D2, D3 استفاده کنم؟ من از atmega32A استفاده می کنم و کتابخانه LCD4*40 استفاده می کنم.
با تشکر

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1616
    • ديدن مشخصات
پاسخ : lcd 4*40
« پاسخ #1 : 16 بهمن, 1398, 03:45:03 »
دوست عزیز ، شما باید از کتابخانه های استاتیک موجود استفاده کنید و #define های مربوط به هر پین را روی پایه مورد نظرتون تنظیم کنید ، با یک جستجوی ساده lcd4x40.c می توانید کتابخانه ال سی دی 4*40 را پیدا و به پروژه خودتون اضافه کنید.

آفلاین behtaj

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : 17 بهمن, 1398, 10:18:15 »
ممنون از پاسختون.منظور از کتابخانه استاتیک چی هست؟ من الان از کتابخانه موجود در کدویژن به نام lcd4x40.h استفاده می کنم. آیا با همین کتابخانه امکان پذیر نیست؟

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : 19 بهمن, 1398, 11:02:31 »
خیر ، با توجه به اینکه کتابخانه های موجود در کدویژن از نوع دینامیک هستند شما امکان دستکاری در کد را ندارید و باید پایه ها را به همان ترتیبی که در help کدویژن برای lcd4x40 گفته شده متصل کنید.
در برنامه نویسی دو نوع کتابخانه تعریف میشود ، استاتیک و داینامیک ، کتابخانه های استاتیک در واقع توابعی هستند که به صورت کد نوشته شده و قسمتی از برنامه هستند که به پروژه اضافه شده و در طول برنامه از آن استفاده میشود و در زمان کامپایل این کتابخانه هم کامپایل می شود و در زبان سی می تواند با پسوند c. باشد و برنامه نویسی به کدهای نوشته شده دسترسی دارد و میتواند آن را تغییر دهد ، اما کتابخانه های دینامیک با پسوند lib و یا dll هستند و در واقع کد های کامپایل شده هستند که امکان دسترسی و مشاهده آن توسط برنامه نویس وجود ندارد.
شما با یک سرچ در اینترنت میتوانید کتابخانه آماده زیادی برای ال سی دی 4x40 برای avr پیدا کنید و با تغییر پایه های ال سی دی تعریف شده بر روی میکرو آن را متناسب با نیاز خودتون ایجاد کنید.

آفلاین behtaj

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : 19 بهمن, 1398, 12:27:55 »
ممنون از پاسختون.کتابخانه ای که من استفاده کردم یعنی lcd4x40.h در یه خط هاش جمله
#pragma library lcd4x40.lib
را دارد.من محتوی این کتابخانه را از فایل مریوط به lib کدویژن مشاهده کردم. همچنین در اینترنت هم طبق گفته شما سرچ کردم و کتابخانه ای که پیدا کردم با این کتابخانه یکی بود. اما این کتابخانه ها جایی برای تعریف پین نداشتند و یا من نمیدونم که چی را باید توش تغییر بدم.فایل مورد نظر را پیوست کردم ممنون میشم راهنمایی کنید.
من برای اینکه مطمئن بشم که منظورم را درست منتقل کردم سوالم را دوباره مطرح می کنم.در مدار من در حال حاضر به جای اینکه پین های همیشگی ال سی دی (یعنی D4 تا D7) برای مد 4 بیتی به میکرو وصل باشد پین های D0  تا D3 به میکرو وصل است.آیا شما مطمئن هستید که با تغییر در برنامه می توان از این pcb استفاده کرد؟
با سپاس

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : 19 بهمن, 1398, 03:55:31 »
شما میتونید در صورتی که پایه های db3 تا db7 ال سی دی به هیچ یک از پایه های میکرو متصل نیست ، با 4 قطعه سیم بر روی ال سی دی ، پایه های db7 و db0 را به هم ، پایه های db6 و db1 را به هم db5 و db2 را به هم و db4 و db3 را به هم لحیم کنید در این صورت حتی نیازی به تغییر برنامتون هم نخواهید داشت، روشی که با تغییر در تعریف پایه های میکرو بیان شد با این فرض بود که سایر پایه های ال سی دی هم به میکرو متصل هست و فقط ترتیب اشتباه هست . در صورتی که مشکلتون حل نشد میتوانید در همین تاپیک مطرح و یا به پشتیبانی اطلاع دهید
« آخرين ويرايش: 19 بهمن, 1398, 04:16:03 توسط مسئول فنی »

آفلاین behtaj

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : 20 بهمن, 1398, 11:23:20 »
ممنونم.البته این راه رو میدونستم چون محصول تجاری بود نمیخواستم روی بورد سیم کشی داشته باشم.
با تشکر