انجمن های گفتگوی روبوایکیو

لطفا به سیستم وارد یا ثبت‌نام کنید.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

لطفا برای استفاده بهتر از انجمن، ثبت نام کنید!

نویسنده موضوع: ساختن یک گیرنده ساده AM  (دفعات بازدید: 70 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین Serverkar

• کاربر جدید
  • *
  • ارسال: 5
    • ديدن مشخصات
ساختن یک گیرنده ساده AM
« : 20 اردیبهشت, 1399, 11:43:08 »
با سلام خدمت اعضای انجمن کسی میدونه چجوری میتونم یه گیرنده ساده AM بسازم ؟ بدون آیسی منظورمه - میخوام یاد بگیرم

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
  • یه دنگ از سایت به نامشه
  • ارسال: 1643
    • ديدن مشخصات
پاسخ : ساختن یک گیرنده ساده AM
« پاسخ #1 : 22 اردیبهشت, 1399, 05:59:12 »
با یک سرچ ساده در اینترنت مدار های گیرنده am ترانزیستوری زیادی پیدا خواهید کرد، که میتوانید بسازید

آفلاین Serverkar

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #2 : 25 اردیبهشت, 1399, 04:43:51 »
با سلام تقریبا همه شون رو ساختم کار نمیکنن / شاید علتش این باشه که ترانزیستور های سیلیکونی 0.7 ولت هستن ولتاژ بیسشون در حالی که سیگنالی که از تانک LC میاد کمتر از 0.2 ولت هست بنابراین احتیاج به قطعات ژرمانیومی هست که پیدا نمیشه در بازار از طرفی نمیخوام از آیسی استفاده کنم ! و دوست دارم بصورت گسترده باشه تا به سوادم اضافه بشه / ممنون که راهنمایی میکنید اگر راه حلی دارید !

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #3 : 25 اردیبهشت, 1399, 09:18:52 »
دوست عزیز، قرار نیست ولتاژ سیگنالی که از مدار تانک دریافت می شود ترانزیستور را روشن کند. ترانزیستور ها در یک نقطه کار dc بایاس شده اند و سیگنال دریافتی حول نقطه کار ترانزیستور روشن تغییر میکند، تنظیم گیرنده رادیویی ممکن هست کمی مشکل باشد باید مدار تانک به صورت دقیق تنظیم شود تا فرکانس رزنانس آن دقیقا برابر فرکانس ایستگاه مورد نظر باشد. شما ابتدا مدار تقویت کننده را تست کنید ببینید تقویت به درستی انجام میشود سپس بر روی مدار رزناس کار کنید.

آفلاین Serverkar

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #4 : 25 اردیبهشت, 1399, 12:49:44 »
خدا خیرت بده مهندس جان دقیقا همین جا رو مشکل دارم " قرار نیست ولتاژ سیگنالی که از مدار تانک دریافت می شود ترانزیستور را روشن کند. ترانزیستور ها در یک نقطه کار dc بایاس شده اند و سیگنال دریافتی حول نقطه کار ترانزیستور روشن تغییر میکند، " این جمله رو بیشتر توضیح بدید سپاس گذار میشم ... ضمن اینکه دیده ام در بسیاری از مدار ها که بعد از تانک یک زوج دارلینگتون میگذارند ... ممنون میشم علت این رو هم توضیح بدید

آفلاین مسئول فنی

• مدیر سایت
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #5 : 25 اردیبهشت, 1399, 05:34:46 »
گیرنده am دارای یک مدار تانک و فیلتر فرکانس هست و یک تقویت کننده (در ساده ترین حالت) معمولا تقویت کننده ترانزیستوریست و میتواند چند طبقه باشد، در طراحی تقویت کننده ابتدا باید صرف نظر از سیگنال های ac مدار در یک ولتاژ dc بایاس شود و ترانزیستور ها روشن شود ، حال متناسب با میزان تقویت مورد نظر ممکن هست طبقات به صورت دارلینگتون هم باشد.

آفلاین Serverkar

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #6 : 27 اردیبهشت, 1399, 03:08:05 »
با سلام مجدد به شما امیدوارم این تاپیک با توصیه های شما و کار های تحقیقی من به نتیجه مطلوب دانشجو ها یا دانش آموزان برسه ... خوب من در حال حاضر یک طبقه تقویت کننده ترانزیستوری دارم در کلاس A که صداش هم خوبه یعنی وقتی وصلش میکنم به موبایلم خیلی راحت صدا رو زیاد میکنه حالا میتونم مدار تانک ( LC )+ دیود آشکار ساز رو بدم به این یا نه ؟ ( کادر آنتن و دیود و واریابل توی فروشگاه نبود مجبور شدم از جایی سفارش بدم ) در ضمن دیود آشکار سازی باید در جهت معکوس بایاس بشه یا موافق ؟ هر سایتی یه چیزی گفتن !!!- یه چیزی رو هم که فهمیدم اینه که این آمپلی فایری که ساختیم رو تا حد امکان باید امپدانسش رو بالاببریم ( جوری که مثلا با اهمتر 10 مگا اهمی هم نشه اندازه گرفت = بیش از 10 مگا اهم باشه ! ) تا وقتی بهش دست زدیم هم واکنش نشون بده و وقتی دو تا پین ورودی اش رو به هم اتصال کوتاه کردیم هم واکنش نشون بده ) = در واقع هر چه امپدانس آمپلی فایر = بلندگو در اینجا بیشتر باشه دقت این تیکه صوتی ما هم بیشتر میشه و بنا براین سیگنال های کوچکتر رو راحتر تر پخش میکنه !  8) 8) 8) در ضمن دوپایه ورودی هم نباید ولتاژ برگشتی داشته باشن !مثلا من اومدم خازن کوپلاژ ورودی بیس ترانزیستور رو در تقویت صوتی کلاس A زیاد کردم که باعث شد ولتاژ روی ورودی داشته باشیم--> این ولتاژ برگشتی باعث دمپ شدن سیگنال آمده از تانک میشه !!!!
« آخرين ويرايش: 27 اردیبهشت, 1399, 04:40:44 توسط Serverkar »

آفلاین Serverkar

• کاربر جدید
  • *
    • ديدن مشخصات
« پاسخ #7 : 27 اردیبهشت, 1399, 07:10:32 »
گیرنده am دارای یک مدار تانک و فیلتر فرکانس هست و یک تقویت کننده (در ساده ترین حالت) معمولا تقویت کننده ترانزیستوریست و میتواند چند طبقه باشد، در طراحی تقویت کننده ابتدا باید صرف نظر از سیگنال های ac مدار در یک ولتاژ dc بایاس شود و ترانزیستور ها روشن شود ، حال متناسب با میزان تقویت مورد نظر ممکن هست طبقات به صورت دارلینگتون هم باشد.

میدونید مشکل اصلی در ساخت یک رادیو توسط جوانان غیور این سرزمین چیه ؟  ;D من به شما میگم : دیود ژرمانیوم !!!! نمیشه جور دیگه ای بجز سوپرهترودین یا سوپر جنریتیو ( البته سوپر جنریتیو ها هم ترانزیستور ژرمانیوم میخوان به نظرم ) واقعا راه دیگه ای نداره؟؟؟؟؟ ( البته یه راه دیگه اش هم اینه که از یه ضرب کننده آنالوگ استفاده کرد )

ضمنا این رادیو ها دارای یک طبقه دیگه به نام تقویت کننده RF هستن که من نمیدونم ساختارش چجوریه ... با سرچ ساده هم چیزی سر درنیاوردم ... ( به نظر شما این طبقه چطور کار میکنه ؟ ) چون الان من طبقه تقویت صوتی رو ساختم طبقه تانک رو هم ساختم طبقه آشکار ساز مونده و همین طبقه نسبتا ضروری تقویت RF که سیگنال خارج شده از آنتن گیرنده رو تقویت میکنه !
« آخرين ويرايش: 27 اردیبهشت, 1399, 07:14:59 توسط Serverkar »